Kolejny protest na granicy w Świecku – w niedzielę ruszy długoterminowa akcja

Rolnicy przygotowują się do kolejnego protestu na granicy w Świecku. Tym razem nie będzie to już akcja ostrzegawcza, lecz blokada długoterminowa.

O sprawie poinformował lokalny portal „Słubice24.pl”, powołując się na rzecznika prasowego protestujących rolników. Nowa blokada ma wystartować 10 marca, a więc w nadchodzącą niedzielę, zatrzymując ruch całkowicie, dla wszystkich rodzajów samochodów. Protest ma utrzymać się „do skutku”, a więc do czasu realizacji rolniczych postulatów. W praktyce można się jednak spodziewać terminu kilkutygodniowego lub ewentualnie kilkumiesięcznego, gdyż zwykle na taki okres wydawane są zezwolenia.

Dodatkowe informacje w tej sprawie mają zostać podane w dniu dzisiejszym. W Urzędzie Miejskim Słubicach zbierze się bowiem sztab kryzysowy, z którym rolnicy omówią szczegóły swojej akcji.

Sądząc po poprzedniej blokadzie Świecka, która miała miejsce 26 lutego 2024 roku, planowany protest może znacznie zwiększyć ruch samochodów ciężarowych na przejściach Gubinku, Olszynie oraz Kołbaskowie. Dla większości przewoźników będzie to oznaczało od kilkudziesięciu do ponad stu kilometrów przymusowego objazdu, przekładając się na niemałe straty.

Przypomnę, że wśród głównych rolniczych postulatów jest ograniczenie unijnych norm ekologicznych (znanych „Zielonym Ładem”), a także powstrzymanie napływu tańszych produktów rolnych z zagranicy, w tym głównie z Ukrainy.