Kolejny parking kolumnowy dla ciężarówek – 150 oficjalnych miejsc zamiast tylko 70

W nawiązaniu do tekstu:

Parkowanie ciężarówek jedna za drugą, bazując na laserach i planowaniu pauzy

Wzmożony, przedświąteczny ruch tylko pogorszył sytuację na niemieckich parkingach. Organizacje przewoźników oraz lokalne media po raz kolejny zwracają na to uwagę. Władze landu Hesja postanowiły więc jakoś na to odpowiedzieć.

Wczoraj oficjalnie poinformowano, że kolejny niemiecki plac otrzyma system „parkowania kolumnowego”. Będzie to parking Taunusblick przy autostradzie A5 pod Frankfurtem. W chwili obecnej odnotowuje się tam wyjątkowo duże obłożenie. Ciężarówki często parkują na swoich tyłach, a system kolumnowy ma pomóc w tego unormowaniu.

Po planowanych zmianach, oficjalna pojemność parkingu Taunusblick wzrośnie do 150 zestawów. Dzisiaj, dla porównania, oficjalnych miejsc jest tylko 70. Wszystko dzięki możliwości ustawiania ciężarówek jedna za drugą, na wyjątkowo długich miejscach parkingowych.

By jednak stało się to możliwe, parking musi zostać przebudowany. Na wjeździe należy ustawić bramkę, na której kierowca poda planowaną godzinę wyjazdu. Miejsca parkingowe muszą zostać wydłużone, a nad nimi należy ustawić lasery do pomiaru wolnej przestrzeni. Kiedy więc konkretnie władze Hesji chcą tę przebudowę przeprowadzić? Tutaj odpowiedź jest bardzo ogólna, mianowicie „w najbliższej przyszłości”.

Na czym polega parkowanie kolumnowe?

System kolumnowy bazuje na wyjątkowo długich miejscach postojowych. Każde takie miejsce może pomieścić co najmniej dwa pełnowymiarowe zestawy jeden za drugim. Ponadto nad miejscami znajdują się lasery, które stale mierzą wolną przestrzeń. Tymczasem na wjeździe kierowca musi podać planowaną godzinę wyjazdu. Dzięki temu system określi, czy może on stanąć za innym pojazdem, czy też musi stać jako pierwszy. Ponadto ciężarówka jest na wjeździe mierzona, za co odpowiada bramownica z laserem. Pozwala to dopasować pojazd do przestrzeni pozostałej w którymś z miejsc. Wszystko odbywa się w zautomatyzowany sposób i jest bezpłatne.

Na zdjęciu: parking kolumnowy przy A93 w Bawarii