Kolejna akcja ITD przeprowadzona w nocy z niedzieli na poniedziałek i jej umoralniające podsumowanie

witd_wroclaw_nocna_kontrola_10_stycznia_1

W nocy z niedzieli na poniedziałek wielu kierowców tradycyjnie ruszało do Europy Zachodniej, przejeżdżając przez województwo dolnośląskie. Tymczasem lokalni funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego już na nich czekali, przygotowując następnie poniższy komunikat, wzbogacony także o część edukacyjną. Zapraszam więc do lektury:

Wszyscy użytkownicy ruchu drogowego mają świadomość niebezpieczeństw wynikających z trudnych warunków drogowych w okresie zimowy, ale niestety nie wszyscy wykazują się odpowiedzialnością, stwarzając zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych.

W trakcie kontroli nocnej realizowanej z 10 na 11 stycznia 2016 r.,  w odpowiedzi  na wpływające do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu informacje,  insp. z Oddziału w Legnicy WITD we Wrocławiu przeprowadzili działania kontrolne na terenie powiatu Bolesławieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem kontroli czasu jazdy przerw i odpoczynku oraz trzeźwości kierowców.

witd_wroclaw_nocna_kontrola_10_stycznia_2

Jednym z pierwszych zatrzymanych był kierowca „40 tonowego zespołu pojazdów”, którym przewożono meble z Polski do Belgii. Standardowa szybka kontrola trzeźwości wykazała uzasadnione podejrzenie prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. W wyniku dokładnych badań stwierdzono, że kierowca kierował pojazdem mając we krwi 0,42 promila alkoholu. Tłumaczył się, „że wypił tylko piwo i to w południe, a jest przecież późna noc”. Jak się okazał, już wcześniej miał zatrzymane prawo jazdy kategorii „B”, z takiego samego powodu. Sprawę przekazano funkcjonariuszom Policji z KPP w Bolesławcu.

W przypadku dwóch kolejnych zatrzymanych „tirów” kierowcy nie chcieli udostępnić papieru do drukarki tachografu. Wizualizacja aktywności wykazała przyczynę, w tachografie zamiast kart kierowców prowadzących pojazd, znajdowały się karty innych, których nie było w pojeździe.

Następny zatrzymany do kontroli używał swojej karty kierowcy, ale tuż przed zatrzymaniem rejestrował jazdę na karcie przedsiębiorcy, którego również nie było w samochodzie.

witd_wroclaw_nocna_kontrola_10_stycznia_3

W kolejnych dwóch pojazdach po zatrzymaniu i sporządzeniu wydruków okazało się, iż tachografy rejestrowały odpoczynek, a przecież tuż przed kontrolą pojazdy przemieszczały się. Jak się okazała ich kierowcy kierowali używając magnesów zakłócających pracę tachografu. Na uwagę zasługuje to, iż w jednym z zatrzymanych samochodów był zainstalowany tachograf cyfrowy nowej generacji, z tzw. funkcją „IMS” – drugiego niezależnego sygnału prędkości. Funkcja ta stanowi zabezpieczenie przed manipulacjami, ale tylko wtedy gdy jest aktywna. W kontrolowanym pojeździe jeden z serwisów tachografów dokonał nieuprawnionego jej wyłączenia oraz zamiany  nowego czujnika ruchu, na starego typu nieodpornego na działanie pola magnetycznego, co wykorzystywał kierowca.

Stosowanie między innymi takich urządzeń jak magnesy, ma związek nie tylko z przemęczeniem kierowcy, ale również z prawidłowym funkcjonowaniem  tzw. systemu bezpieczeństwa czynnego pojazdu, mającego na celu zmniejszenie do minimum prawdopodobieństwa wystąpienia kolizji lub wypadku. Do tej grupy zalicza się między innymi układy wspomagające kierowcę podczas hamowania, tzw. ABS i EBS oraz układy wspomagające kierowcę podczas ruszania i jazdy, m.in. ASR, ESP. Jako przykład warto wskazać działanie układu ABS. Dla uniknięcia blokowania kół, a przez to niekontrolowanego poślizgu, układ pozwala na modyfikację siły hamowania w każdym kole oddzielnie, ale jest to możliwe w przypadku otrzymywania między innymi sygnału prędkości. Skoro go nie ma, działa nieprawidłowo. Wyobraźmy sobie 40 tonowy zespół pojazdów na śliskiej nawierzchni jezdni, a taka podczas nocnej akcji była, po której poruszają się pojazdy z dużymi prędkościami. W wyniku różnych okoliczności kierowca może być zmuszony do hamowania awaryjnego, wówczas pojazd zamiast utrzymywać obrany tor jazdy, zaczyna się „łamać”. Naczepa wyprzedza ciągnik siodłowy, „zgarniając” wszystko co napotka na swojej drodze.

witd_wroclaw_nocna_kontrola_10_stycznia_4

W  wyniku zaledwie 4 godzinnych  kontroli drogowych ujawniono między innymi 5 przypadków manipulacji. Towarzyszył im jeden cel, wydłużenie czasu jazdy. Skutkiem takich zachowań jest przemęczenie, a w konsekwencji możliwość zaśnięcia za kierownicą, utrata zdrowia, a niekiedy i życia kierowcy lub innego niezawinionego uczestnika ruchu drogowego.

W wyniku stwierdzonych naruszeń nałożono na kierowców mandaty karne oraz wszczęto wobec przewoźników postępowania administracyjne.