OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 12 Styczeń, 2016

Skrzyżowanie w Romanowie na DK 1, gdzie pomarańczowe jest bardzo krótkie, a mandaty bardzo liczne

skrzyzowanie_romanow_kamery_czerwone_swiatlo

Aktualizacjacała sprawa przestała być w ostatnim czasie aktualna, gdyż kamera z Romanowa była sterowana przez straż gminną z miejscowości Kamienica Polska. Wraz z nadejściem 2016 roku jednostka ta straciła uprawnienia do używania tego typu urządzeń, samemu będąc przy okazji zlikwidowaną. Jedyne więc, do czego może teraz służyć romanowska kamera, to monitorowanie natężenia ruchu.


Kierowca Rafał Pijanowski, którego możecie znać za sprawą bloga truckeronroad.com, zgłosił się do mnie ostatnio z ciekawą, a jednocześnie pożyteczną uwagę na temat drogi krajowej nr 1. Między Częstochową a Siewierzem, w ciągu tej właśnie trasy, leży bowiem miejscowość Romanów, w której zainstalowano wyjątkowo paskudnie ustawioną sygnalizację świetlną. Światło pomarańczowe świeci się tam podobno tak krótko, że nie tylko łamie wymaganą w przepisach, 3-sekundową regułę, ale także uniemożliwia normalne przejechanie samochodem ciężarowym. Na czerwony sygnał można załapać się tutaj nawet w sytuacji, gdy światło pomarańczowe zapali się tuż przed naszą kabiną i hamowanie już po prostu nie wchodzi w grę.

Co jednak najgorsze, jest to jedno z tych miejsce, na których zamontowano wyczulone na czerwone światło kamery, robiące samochodom zdjęcia. W połączeniu z wyjątkowo krótkim pomarańczowym sprawia to, że wielu kierowców zwalnia przed zielonym światłem do nawet 30 km/h, cały czas będąc gotowym do zatrzymania. Stali bywalcy oraz ci ostrzeżeni przez CB radio wiedzą bowiem czym grozi tutaj przejazd na najwcześniejszym nawet pomarańczowym i unikają w ten sposób mandatów, choć oczywiście nie wpływa to korzystnie na płynność ruchu.

Tymczasem pieniądze się kolokwialnie mówiąc „zgadzają”. Tylko w lipcu 2014 roku uwieczniono w Romanowie 5 tys. przejazdów na rzekomo czerwonym świetle, co prowadziło do wystawienia mandatów na łącznie 1,2 miliona złotych.

Ten wpis ma 19 komentarzy

 1. Tołdi napisał(a):

  Jak tym kocmołuchom nowa władza “zabrała” fotoradary (za co duży plus dla rządzących) tak teraz ta banda nierobów ze straż miejskich i gminnych pójdzie zapewne na sposób i poinstaluje kamerki, tak jak w Romanowie. Cel przecież uświęca środki! Dlaczego sprawa tego skrzyżowania jeszcze nie trafiła do szeroko pojętych mediów??? Kierowcom, których próbuje się za to ukarać, namawiam do “skrzyknięcia” się chociażby na tym forum i złożenia jakiegoś pozwu zbioroweg0, bo inaczej łupić będą nadal bezkarnie i bezprawnie!!!

 2. mar napisał(a):

  Gorsza sytuacja jest przed Puławami na obwodnicy. Tam światła żyją własnym życiem…

 3. 13*60 napisał(a):

  Patologia i przestępczość różnie miewa twarze.

 4. BARWA napisał(a):

  Zwyczajne żerowanie na kasę, nie ma to żadnego związku z bezpieczeństwem. Byłem świadkiem jak gość zablokował skrzyżowanie bo hamował ostro przed światłem, towar zerwał się z pasów (na platformie) i poprzecinał mu przewody za kabiną. Tam to jest kwestia szczęścia, za każdym razem oddycham z ulgą jak przejeżdżam na zielonym. Szczególnie jadąc od Siewierza, wyjeżdżając zza zakrętu, nie wiadomo ile już się pali światło i czy jest szansa przejechać bezproblemowo. Jakby te żółte najpierw zaczęło migać, tak jak w Austrii, to jestem za. Przejedziesz mimo to na czerwonym to jesteś idiotą i płać. Wiadomo, że takiego ostrzeżenia nie zrobią, bo nie będzie przypływu gotówki. Teraz można tylko zacisnąć zęby i liczyć, że zółte się nie zapali.

  • oihoij napisał(a):

   a może po prostu kierowcy bardzo często tam przejeżdżali na czerwonym bo nie chciało się zatrzymywać? 🙂 to dobry pomysł z tym czerwonym, jak uniknąć mandatu? po prostu przed światłami zaolnić do 40 tki i powoli kontrolować wjazd za światła. i tyle . z takiej prędkości na pewno zdążysz się zatrzymać i kary nie będzie. osobiście byłem świadkiem jak w moim mieście wsczoraj gnał samym koniem jakiś potencjalny zabójca – w samym środku miasta – droga oblodzona – leciał ile dało pewnie na odcięciu 86 conajmniej – nie było że żółte czy czerwone – gnał jak fabryka dała – a odcinek który widziałem to co 50 m światła i ludzi jak mrówków. tak więc sami widzicie że takie to powinno od razu do więzienia trafić na conajmniej 15 lat póki jeszcze nikogo nie zabił…

 5. Ireneusz napisał(a):

  Drobne sprostowanie, w branżowym portalu kierowanym w głównej mierze do kierowców, nie powinno funkcjoniwać określenie “światło pomarańczowe”. Takiego światła przepisy o ruchu drogowym nie przewidują. Jest świato czerwone, zielone i żółte naturalnie. Wiem, wiem jest dylemat – “rzółte” czy “żułte”, a może “rzułte”.I wtedy ratunkiem jest pomarańczowe. O co osobiście Pana nie podejrzewam Panie Filipie. Z wyrazami sympatii pozostaję.

 6. MartineR napisał(a):

  Jestem z Wrocławia. U nas od ponad roku albo i dłużej przy ważniejszych skrzyżowaniach zostały zamontowane liczniki odmierzające wstecz sekundy pozostałe do zmiany cyklu np. Z zielonego na czerwone. Jakże proste i skuteczne to rozwiązanie.

 7. Jowisz napisał(a):

  Ja dostałem mandat w 2013 roku, zdjęcie zrobione już za skrzyżowaniem, od tyłu…

 8. Jan napisał(a):

  Od 1 stycznia Straż Miejska nie ma prawa korzystać z takich rejestratorów jak ten w Romanowie! Na dzień dzisiejszy mandaty za przejazd na czerwonym można złapać tylko na 20 rejestratorach obsługiwanych przez GITD.
  A tak poza tym chodzą słuchy, że w związku z likwidacją fotoradarowego interesu SM Kamienica Polska ma być zlikwidowana 🙂

 9. k2 napisał(a):

  jak mawiał klasyk: hajs się musi zgadzać! 🙂

 10. bogdan napisał(a):

  Mam pytanie zlapalo mnie czerwone światło w Romanowie czy przyjdzie mi jakieś foto

 11. Krakoo napisał(a):

  Oni są tak bezczelni, ze wysyłają mandaty za przejazd na pomarańczowym, co wykroczeniem nie jest…

 12. Dan napisał(a):

  Przemek1993 przed samymi Puławami przed wjazdem na obwodnice masz skrzyżowanie gdzie cykl świateł trwa lodowa długość, zazwyczaj zielone nie swieci sie dłużej niz minutę, chociaz jeżdżąc tamtędy od kilku miesięcy nie zaobserwowałem ani razu samochodu na ulicy prostopadłej, a ze jeżdze tamtędy przed 8 rano (gdy wszyscy jadą do pracy) jest to tym bardziej i ewidentnie wyciąganie kasy i nic wiecej.

 13. Mateusz24020 napisał(a):

  Czy w ostatnim czasie działa ta kamera?? Bo ostatnio przejechałem chyba na czerwonym i zastanawiam się czy mi coś przyjdzie…

 14. Tomi napisał(a):

  Witam, czy na dzień dzisiejszy sprawa nadal jest nie aktualna, czy, jednak w Romanowie robią fotki z przejazdu na czerwonym lub wczesno żółtym świetle ???
  Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.