Kögel nie przestaje promować 15-metrowych naczep – prezentacja w intermodalu

Dłuższe, około 15-metrowe naczepy to pomysł znany już od lat, choć mający wyraźne problemy z przebiciem. Niemniej firma Kögel nadal dostrzega w tym ogromny potencjał, próbując przekonać do tej idei zarówno władze, jak i przewoźników.

Kögel EuroTrailer, bo tak nazywa się dłuższą naczepa tej marki, dotychczas dostępny był w wersji o długości 14,92 metra. Teraz jednak zaprezentowano nową, jeszcze większą generację, która osiągnęła już okrągłe 15 metrów. W praktyce oznacza to aż 1,38 metra dodatkowej przestrzeni ładunkowej, zwiększając możliwości przewozowe naczepy o całe 10 procent.

Jednocześnie niemiecki producent zachwala, że nawet tak długa naczepa może nadawać się do bardzo rozmaitych zastosowań. By udowodnić tę tezę, Kögel zorganizował ostatnio prezentację na terminalu kolejowym, gdzie nowy EuroTrailer został przymierzony do popularnego, podnaczepowego wagonu typu T3000. 15-metrowy pojazd zmieścił się na nim bez najmniejszego problemu, pokazując, że może być wykorzystany także w transporcie intermodalnym, większe odległości pokonując właśnie na wagonach.

Ten pomysł z intermodalem może być swoją drogą wyjątkowo trafny. Dłuższe naczepy nadal są bowiem akceptowane w tylko nielicznych krajach i dodatkowo na wybranych drogach. Taki 15-metrowy Kögel może być ciągnięty na przykład po Niemczech lub po Włoszech, ale lepiej nie próbować z nim przejazdu tranzytowego przez Austrię. Ta luka może więc zostać wypełniona właśnie przez pokonanie części trasy na wagonie.

Inna sprawa, że praca z tymi dłuższymi naczepami ma po prostu wielu przeciwników. Kierowcy i przewoźnicy mogą obawiać się wydłużonego zwisu tylnego, utrudniającego manewrowanie, zwiększającego zachodzenie na skrzyżowaniach i grożącego większą szkodowością. Poza tym pojawiają się kontrowersje dotyczące rozkładu masy, jako że dłuższy zwis tylny może niebezpiecznie odciążać oś napędową ciągnika. To właśnie ten ostatni argument sprawił, że eksperci nie zgodzili się na dopuszczenie 15-metrowych naczep na terytorium Holandii.