440 kierowców ukaranych za korzystanie z telefonu, tylko w ciągu 2 dni – holenderska akcja z autobusem

Aktualizacja: dodałem dokładną liczbę ukaranych kierowców

Tak masowych kontroli ukierunkowanych na korzystanie z telefonów chyba jeszcze nie było. Policja ze wschodu Holandii w ciągu zaledwie dwóch dni zatrzymała dokładnie 440 kierowców i ukarała ich za jazdę z telefonem w dłoni. Dużą część z nich stanowili kierowcy ciężarówek.

Opisywana akcja odbyła się we wtorek oraz w środę, w prowincjach Gelderland oraz Overijssel. Wszystko zorganizowano przy użyciu autobusu turystycznego i grupy co najmniej kilkunastu nieoznakowanych radiowozów. W autobusie jechała grupa policjantów, którzy obserwowali kierowców i wyłapywali osoby korzystające za kierownicą z telefonu. Mieliby przy tym widok także na kierowców ciężarówek, siedząc mniej więcej na tej samej wysokości co oni.

Następnie informacje o kierowcach z telefonami były przekazywane do radiowozów. Było to od dwunastu do dwudziestu samochodów oraz motocykli, jadących przed lub za autobusem. W momencie otrzymania zgłoszenia, jeden z takich radiowozów dokonywał zatrzymania, a kierowca otrzymywał mandat. Następnie, po zakończeniu procedury, radiowóz wracał w okolice autobusu i czekał na kolejne zgłoszenie.

Kolejne akcje tego typu szybko mają się powtórzyć.

Film prezentujący całą akcję: