Jakie narzędzia powinny znaleźć się w warsztacie każdego kierowcy?

Publikacja na zamówienie

Niezależnie czy chcesz samodzielnie wykonać część prac konserwacyjnych przy aucie, potrafisz naprawiać pojazdy, czy po prostu lubisz przy nich grzebać w wolnej chwili, dobre narzędzia okażą się niezastąpione w Twoim garażu. Bez nich nawet najprostsze czynności mogą się ogromnie skomplikować do tego stopnia, iż warsztat będzie kojarzył się bardziej z irytacją niż przyjemnością wykonanej w nim pracy. Przychodzimy jednak z pomocą i podpowiadamy, jakie narzędzia powinny znaleźć się w warsztacie każdego kierowcy. 

Klucz udarowy akumulatorowy

Jedną z podstawowych czynności, którą część kierowców woli wykonać samodzielnie, jest sezonowa wymiana kół. Aby ułatwić sobie to zadanie, sięgnij po akumulatorowy klucz udarowy. Taki sprzęt pozwala na błyskawiczne odkręcenie śrub – także takich, które stawiają opór. Poza tym można go wykorzystać przy pracy z innymi śrubami, nie tylko tymi, które mocują koła (np. przy elementach podwozia). Warto sięgać po sprzęt z dużym maksymalnym momentem obrotowym (np. 230 Nm), aby poradził sobie z problematycznymi śrubami. 

Klucz udarowy i inne narzędzia do warsztatu wybierzesz i kupisz w sklepie Domitech.pl.

Szczypce i kombinerki

Naprawy pojazdu oznaczają prace z różnymi elementami, których większość znajduje się w trudno dostępnych miejscach. Do tego często może być konieczne przytrzymanie różnorodnych elementów. Aby móc swobodnie operować przy aucie, należy sięgnąć po uniwersalne szczypce i kombinerki. Bardzo pomocny będzie zestaw szczypiec, który obejmuje komplet narzędzi o różnych wymiarach i końcach. Przy ich doborze warto także zwrócić uwagę na konstrukcję przegubów i uchwytów, tak aby ich dociskanie i trzymanie było możliwie najbardziej komfortowe.  

Lampa warsztatowa

Jeśli już mowa o trudno dostępnych miejscach, to z pewnością pracę w nich ułatwia dobre oświetlenie warsztatowe. To dzięki niemu można np. dokładnie przyjrzeć się konstrukcji poszczególnych detali czy rozpoznać usterkę. Wszak od lamp warsztatowych niejeden młody mechanik zaczynał swoją przygodę z fachem – od słów „młody, weź, potrzymaj lampę i przyświeć mi tu”. Przez lata pasja się rozwinęła, technologia pozwoliła używać bardziej zaawansowanych i precyzyjnych narzędzi, ale konieczność pozyskania w warsztacie dobrego światła – mimo wszystko pozostała.

Podnośnik

Aby móc w swoim garażu sprawnie wymienić koła, pracować przy zawieszeniu bądź hamulcach, konieczne jest podniesienie auta. Tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju podnośniki do samochodów. W ofercie można znaleźć proste podnośniki typu „żaba”, które posiadają składaną konstrukcję, zajmującą niewiele miejsca w czasie przechowywania. Docenią to ci, których garaż nie zapewnia zbyt wiele przestrzeni na narzędzia. Doskonałą alternatywą, zajmującą znacznie mniej miejsca jest podnośnik samochodowy butelkowy

Leżanka warsztatowa

Gdy wymagane jest zajrzenie i pracowanie pod autem, nieocenioną pomocą okaże się leżanka warsztatowa. Taki sprzęt jest stosunkowo tani, a jednocześnie zdecydowanie podnosi komfort pracy w garażu. Niektóre modele posiadają funkcję składania tak, aby utworzyły wygodne siedzisko. Kółka ułatwiają wsuwanie się pod auto i przestawianie samej leżanki. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto sprawdzić wymiary i maksymalny udźwig, tak aby dopasować leżankę do własnych gabarytów. 

Kompresor

Dobry kompresor umożliwi szybkie uzupełnienie powietrza w oponach samochodowych. Jeśli ma posłużyć tylko do tego, to nie trzeba nawet robić zbyt wielkich inwestycji – pomocny będzie nawet podstawowy model. Kompresor pozwoli jednak nie tylko na pracę przy ogumieniu, ale przyjdzie z pomocą, np. podczas pracy z narzędziami pneumatycznymi.