Jak wykorzystać systemy monitorowania floty samochodowej do zwiększenia efektywności?

Publikacja na zamówienie

Wydajność, bezpieczeństwo czy zarządzanie to kwestie, które są ważne dla każdej firmy. Dotyczą one wszystkich obszarów działalności organizacji. Należy przedsięwziąć środki pozwalające uzyskać jak najlepsze rezultaty w każdym z wymienionych aspektów. W przypadku kiedy w grę wchodzi zarządzanie flotą pojazdów, narzędziem, jakie jest wręcz obowiązkowe, jest system monitorowania.

Korzystanie z floty samochodowej wiąże się z licznymi wyzwaniami. Trzeba kontrolować stan techniczny pojazdów, dbać o to, by kierowcy wywiązywali się ze swoich obowiązków i nie dopuszczali się żadnych nadużyć. Do tego ważna jest optymalizacja kosztów, zwłaszcza w dobie wysokich cen paliwa. Jak już wspomnieliśmy, podstawowym narzędziem będzie system pozwalający na monitorowanie floty samochodowej. Z czym się to wiąże?

Monitorowanie floty samochodowej — klucz do większej efektywności

Korzystając z oprogramowania, można w czasie rzeczywistym weryfikować, gdzie dokładnie znajduje się pojazd. Dzięki temu łatwo sprecyzować, jak daleko znajduje się od celu i jakie są warunki na drodze. Jeżeli widać, że na wcześniej obranej trasie znajdują się przeszkody w postaci robót drogowych, korków czy wypadków możliwe jest ponowne planowanie tras, tym samym zwiększając efektywność. Na tym nie koniec zalet!

Optymalizacja kosztów dzięki inteligentnemu zarządzaniu flotą

Monitorowanie floty samochodowej daje także wgląd w poziom zużycia paliwa, co obrazuje, czy kierowca jeździ ekonomicznie. Stała kontrola zużycia paliwa pozwala zweryfikować przyczynę różnic w częstotliwości tankowania w poszczególnych autach. Najczęściej firmy korzystają z kart paliwowych. To też pozwala na redukcję kosztów m.in. przez atrakcyjne warunki dla firm. Poza tym, jeśli na przykład będzie to karta flotowa Shell dla małej firmy, to widząc, że poziom paliwa zbliża się do poziomu wymagającego tankowania, szybko da się znaleźć stację. Posłuży do tego lokalizator stacji Shell – od razu wyświetli się spis wszystkich stacji w okolicy i na całej trasie, jakie obsługują kartę. Dodatkowo faktury przy płatności kartą paliwową od razu w wersji elektronicznej trafiają do firmy, dzięki czemu łatwiej o porządek w dokumentacji.

Jak telematyka wspiera decyzje biznesowe?

Aby osiągalne było zwiększenie efektywności i dobre zarządzanie flotą pojazdów, warta uwagi jest telematyka GPS. Jest to technologia, w której wykorzystuje się połączenie rozwiązań informatycznych i telekomunikacyjnych do gromadzenia danych na temat poszczególnych pojazdów. Czujniki pokazują stan pojazdu, nawyki kierowców, poziom paliwa, spalanie i wiele innych. Analityka danych z wykorzystaniem tych parametrów umożliwia z wyprzedzeniem zaplanowanie prac serwisowych i trasy tak, by nie było pustych przejazdów.

Bezpieczeństwo i ekologia — korzyści związane z monitorowaniem floty samochodowe

Kontrola zużycia paliwa i optymalizowanie tras przejazdów pozwoli zredukować częstotliwość korzystania z usług stancji benzynowych. To wiąże się z możliwością oszczędności pieniędzy, ale jest również działaniem ekologicznym, bo pojazdy generują mniej spalin.

Stały monitoring floty wpływa także na bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i samochodów. W razie nagłych zdarzeń na drodze można szybko przekierować pojazd na inną drogę, a w razie konieczności szybciej pomóc kierowcy, kiedy trzeba do niego dotrzeć. Ponadto płatność kartą paliwową pozwoli zniwelować ryzyko nadużyć, a w razie zgubienia lub kradzieży karty da się ją szybko zablokować. Z kolei przed kradzieżą samochodu w pewnym stopniu chroni lokalizator GPS. W sytuacji niespodziewanej zmiany pozycji pojazdu od razu można go namierzyć.