Jak wybrać prostownik samochodowy?

Publikacja na zamówienie

Naszpikowane elektroniką auta zużywają coraz więcej energii. Oznacza to tylko jedno – Twojemu akumulatorowi może okazać się potrzebne wsparcie. Zapewni je prostownik samochodowy. Jak wybrać urządzenie, które szybko i skutecznie naładuje akumulator w Twoim aucie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Do czego przyda Ci się prostownik w samochodzie?

Rozładowujące się akumulatory coraz częściej nie są problemem jedynie właścicieli samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Energia elektryczna w autach jest wykorzystywana w znacznie szerszym zakresie niż kiedyś. To sprawia, że wydajność i sprawność baterii z czasem spada.

Aby szybko naładować akumulator, możesz użyć kabli rozruchowych. Nie zawsze okazuje się to jednak możliwe, ponieważ do takiego ładowania potrzebujesz drugiego auta ze sprawnym akumulatorem.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ładowanie akumulatora prostownikiem. To urządzenie, które warto mieć w swoim samochodzie zawsze, a na dłuższych trasach staje się ono po prostu niezastąpione.

Jakiego prostownika do akumulatora potrzebujesz? Poznaj najpopularniejsze rodzaje

Gdy szukasz prostownika samochodowego, do wyboru masz następujące rodzaje:

    • prostowniki standardowe – transformatorowe;
    • prostowniki automatyczne – mikroprocesorowe;
    • prostowniki impulsowe;
    • prostowniki trakcyjne;
  • prostowniki z rozruchem.

Prostowniki transformatorowe mają najprostszą budowę, charakteryzują się też niską ceną. To zwykłe transformatory, bez elementów elektronicznych kontrolujących proces ładowania baterii. Takie prostowniki sprawdzą się w samochodach osobowych, jeśli jednak szukasz prostownika do samochodu ciężarowego, lepiej postawić na bardziej wydajne rozwiązania.

Prostowniki automatyczne wyposażono w mikroprocesor, który czuwa nad tym, by ładowanie przebiegało w prawidłowy i bezpieczny sposób. W odpowiednim momencie wyłączają naładowany akumulator, dbają też o właściwe napięcie prądu. Zaletą prostowników mikroprocesorowych jest to, że podczas ładowania nie musisz wyjmować akumulatora z auta.

Prostowniki impulsowe charakteryzuje bardzo wysoka sprawność na poziomie 90%. Są także odporne na spadki napięcia.

Prostowniki trakcyjne przystosowano do pracy z wysokimi napięciami prądu. Z tego powodu są chętnie wybierane przez użytkowników samochodów pobierających duże ilości energii – np. kamperów czy aut elektrycznych.

Szukasz prostownika? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Prostowniki to urządzenia bardzo zróżnicowane pod względem cenowym. Te najtańsze znajdziesz już za mniej niż 50 złotych, ale na rynku nie brakuje także modeli kosztujących w granicach tysiąca złotych.

Zatem jaki prostownik do akumulatora wybrać? Cena nie powinna być głównym kryterium wyboru. Najtańszy wariant będzie miał ograniczone możliwości. Do ładowania akumulatora samochodu ciężarowego, dostawczego czy kampera taki może nie wystarczyć.

Podczas wyboru prostownika samochodowego zwróć uwagę na następujące parametry:

  • prąd ładowania skutecznego – im wyższy, tym mniej czasu potrzeba na naładowanie akumulatora (wartość ta nie powinna przekraczać jednej dziesiątej pojemności akumulatora);
  • prąd ładowania szczytowego – to maksymalna wydajność prostownika samochodowego;
  • napięcie – w sklepach znajdziesz prostowniki do akumulatorów o napięciu 6 V, 12 V, 24 V, jednak w przypadku samochodów ciężarowych należy wybierać ten ostatni rodzaj;
  • przeznaczenie prostownika – poszczególnych rodzajów można używać albo z akumulatorami żelowymi, albo kwasowo-ołowiowymi.

Pamiętaj o bezpiecznym korzystaniu z prostownika samochodowego

Podstawą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest korzystanie z renomowanych prostowników samochodowych. Produkty „no name” są tanie, ale też niestarannie wykonane i pozbawione zabezpieczeń na wypadek zwarcia.

Jak podłączyć prostownik? W pierwszej kolejności wyjmij akumulator z samochodu (jeśli to konieczne). Zdejmij klemy – najpierw minusową, a następnie plusową – a następnie podłącz uchwyty prostownika do odpowiednich biegunów oznaczonych + i –. 

Wtedy zacznie się ładowanie akumulatora prostownikiem. Jak długo powinno to trwać? Minimalny okres ładowania to 15 minut. Po takim czasie bateria będzie naładowana na tyle, by uruchomić samochód. Do pełnego naładowania potrzeba jednak około 10–12 godzin.