Jak przygotować się do startu nowego systemu poboru opłat za drogi w Polsce?

Publikacja na zamówienie

Ministerstwo Finansów wprowadza w tym roku zmiany do systemu poboru opłat za przejazd drogami płatnymi dla samochodów ciężarowych. Zaczną one obowiązywać już za kilka miesięcy.

Co w tej chwili wiadomo o nowym systemie e-Toll? Zgodnie z informacją Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), już w kwietniu zostanie uruchomiony nowy system w wersji testowej, który zastąpi działający od 2011 roku viaTOLL. Okres przejściowy, w którym oba systemy będą działać jednocześnie, ma się zakończyć 30 czerwca br.

System e-Toll będzie obejmował pojazdy o masie powyżej 3,5 tony i będzie oparty na technologii satelitarnej GNSS. Aby zostać użytkownikiem systemu, przewoźnik będzie musiał zwrócić urządzenie pokładowe viaBOX i zarejestrować się w nowym systemie e-Toll. Jak dokładnie ten proces będzie zorganizowany, nie zostało jeszcze określone.

Następnie przewoźnik będzie mógł wybrać jedną z następujących metod płatności:

  • Aplikację mobilną udostępnianą przez KAS i instalowaną na smartfonie lub tablecie użytkownika systemu.
  • Zewnętrzny system lokalizacji (ZSL) dostępny za dodatkową opłatą u akredytowanych dostawców rozwiązań telematycznych.
  • Dedykowane urządzenie pokładowe (OBU) od akredytowanego dostawcy.
  • Dedykowane urządzenie wielofunkcyjne OBU lub EETS (np. E-Box i One Toll T firmy E100), które również będzie dostępne za dodatkową opłatą.

Jak na razie przewoźnikom pozostaje więcej pytań niż odpowiedzi. Dlatego eksperci E100 przygotowali specjalny biuletyn informacyjny rozsyłany za pośrednictwem poczty e-mail. Subskrybując go możesz jako pierwszy dowiedzieć się o wszystkich aktualnościach na temat e-Toll, co oznacza, że ​​możesz na czas podjąć właściwe decyzje, zapewniając sobie bezproblemową rejestrację w nowym systemie i sprawne działanie Twojej floty.

Zapisz się do newslettera TUTAJ i nie przegap żadnych informacji!