Jak przebiega transport maszyn rolniczych?

Publikacja na zamówienie

Dobra organizacja transportu maszyn rolniczych ma kluczowe znaczenie dla efektywności rolnictwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o przemieszczenie urządzeń z jednego pola uprawnego na drugie, czy też o przewóz ciężkiej maszyny rolniczej do warsztatu naprawczego lub miejsca jej garażowania, operacje tego typu muszą być sprawnie przeprowadzane. Wpływają bowiem na koszty operacyjne gospodarstwa, a także przekładają się na jakość i wielkość plonów. Jak zatem wygląda profesjonalny przewóz maszyn rolniczych? Jak go zorganizować i czym się wyróżnia na tle innych operacji transportu specjalistycznego?

Transport kombajnu i transport ciągnika – organizacja przewozu dużych maszyn

Warto podkreślić, że transport maszyn rolniczych może być sporym wyzwaniem. Rolnik w swojej pracy wykorzystuje szeroką gamę narzędzi i mają one bardzo zróżnicowany charakter. Czasem trzeba przewieźć siewnik, a czasem potrzebny jest transport ciągnika. Każda z tych maszyn to osobny problem logistyczny. To zaś tylko dwa przykłady z wielu, które można wymienić.

Rolnik może na przykład chcieć przewieźć urządzenia, które pomagają mu w przygotowaniu pola pod uprawę roślin. Wówczas pomocny mu będzie wertykulator, agregat uprawowy czy glebogryzarka. Później będzie mu potrzebny transport maszyn rolniczych służących do obsiania pola, nawożenia, ochrony i pielęgnacji upraw, takich jak siewnik, rozrzutnik czy opryskiwacz.

Jeśli rolnik będzie chciał przeprowadzić zbiory plonów, będzie musiał skorzystać z urządzeń takich jak kosiarka, młocarnia lub zgrabiarka. Może mu też być potrzebny transport kombajnu. Inne maszyny wykorzystywane w rolnictwie to m.in. kosiarko-rozdrabniarki, prasy, przyczepy rolnicze, ładowacze i ładowarki, wozy paszowe. Każdą z tych maszyn należy odpowiednio przygotować i zabezpieczyć do przewozu.

Urządzenia rolnicze często odznaczają się przy tym niestandardowym kształtem, rozmiarami czy wagą. Nawet jeśli nie przekraczają dopuszczalnych norm, ich przewóz może być kłopotliwy, a do transportu czy załadunku może być niezbędny specjalistyczny sprzęt. Jeśli zaś normy zostały przekroczone, należy pamiętać o uzyskaniu odpowiednich zezwoleń na transport ponadgabarytowy.

Różnorodność i liczba maszyn rolniczych, które są niezbędne w prowadzaniu gospodarstwa sprawia, że każdy rolnik musi mieć pewne możliwości przewozu tych urządzeń we własnym zakresie. Są jednak takie przypadki, zwłaszcza gdy potrzebny jest transport niskopodwoziowy maszyn rolniczych z zagranicy, że konieczna staje się organizacja przewozu przy wykorzystaniu profesjonalnej firmy świadczącej usługi transportu dla rolników.

kombajn żbożowy

Transport niskopodwoziowy w transporcie maszyn rolniczych

Przewóz maszyn rolniczych ma specjalistyczny charakter. Do przemieszczania tych urządzeń najczęściej wykorzystywane są lawety i przyczepy niskopodwoziowe oraz ciągniki siodłowe o odpowiednio dużych możliwościach. Samochód do transportu musi mieć dobrą dynamikę i moc, aby można było zrealizować nie tylko transport urządzeń podczepianych do traktora, ale i gabarytowych maszyn takich jak kombajny. Profesjonalny transport kombajnu czy ciągnika rolniczego wymaga po prostu wyspecjalizowanej floty pojazdów.

Wybór właściwego środka transportu jest ważny nie tylko ze względu na koszty, ale i bezpieczeństwo ładunku oraz jego sprawny załadunek, rozładunek i przewiezienie do miejsca docelowego. Spedytorzy mogą w tym względzie skorzystać z wielu rozwiązań. W przypadku mniejszych maszyn rolniczych wystarczy auto-laweta niskopodwoziowa lub naczepa typu platforma. Większe gabarytowo urządzenia można przewieźć naczepą typu semi. Dla wysokich i ciężkich maszyn – takich jak kombajny – wykorzystywane są naczepy typu tiefbet z obniżonym pokładem ładunkowym. W przypadku transportu maszyn rolniczych ważnym parametrem jest szerokość naczepy. Przyczepy rolnicze czy kombajny mogą być bowiem pod tym względem dość wymagającymi ładunkami.

Transport niskopodwoziowy maszyn rolniczych ma do pewnego stopnia sezonowy charakter, związany z cyklem rozwoju roślin. Nie oznacza to jednak, że – przykładowo – kombajny są przewożone tylko w okresie żniw. Jeśli rolnik zdecyduje się na zakup jakiegoś urządzenia, najpierw musi je sprowadzić. Tu należy zaznaczyć, że transport międzynarodowy maszyn rolniczych jest równie popularny co przewozy krajowe.

Sprowadzenie traktora, kombajnu czy przyczepy rolniczej z innego województwa, np. dolnośląskiego, mazowieckiego czy podlaskiego jest czymś tak zwyczajnym jak transport maszyn rolniczych z Niemiec, z Francji czy z Holandii. Urządzenia te mogą zatem pokonywać znaczne odległości zanim trafią do miejsca docelowego, a usługi na przewóz maszyn rolniczych nie dotyczą wyłącznie trasy między gospodarstwem a należącym do rolnika polem.

W kwestii sprowadzenia maszyny rolniczej z zagranicy trzeba być jednak gotowym na dodatkowe formalności i wydatki. Operacje tego typy bywają dość skomplikowane logistycznie. W przypadku dużych maszyn rolniczych konieczne może się okazać chociażby zorganizowanie pilotażu. Koszt transportu maszyn i transportu sprzętu rolniczego z Anglii czy Hiszpanii jest też odpowiednio wyższy w stosunku do przewozu maszyn ciężkich w obrębie kraju. Organizując transport międzynarodowy maszyn rolniczych, należy być na te okoliczności przygotowanym. Czasem jest to jednak jedyny sposób, aby zdobyć upragnione modele i rodzaje maszyn rolniczych, które są niedostępne na rodzimym rynku.

Planowanie i logistyka transportu maszyn rolniczych

Mimo wszystko warto zaznaczyć, że w czasie prac sezonowych, zwłaszcza w okresie zbiorów, sprawny, bezpieczny i terminowy przewóz maszyn rolniczych ma ogromne znaczenie, a przy tym odznacza się specyficznymi wyzwaniami. I to właśnie w tym okresie transport rolniczy maszyn jest zlecany najczęściej.

Należy też podkreślić, że potrzeby rolników mogą być przyczyną wielu komplikacji w zakresie harmonogramu przewozów. Czas bywa kluczowym czynnikiem. Transport maszyn rolniczych musi być zorganizowany tak, aby trafiały one do celu w wyznaczonym terminie. Wszelkie opóźnienia mogą skutkować zmniejszeniem plonów i stratami dla rolnika. Trzeba zarazem wykazywać się elastycznością i uwzględniać czynniki losowe, takie jak zmienne warunki pogodowe.

Trzeba tu też podkreślić, że transport maszyn rolniczych w dużej mierze odbywa się na terenach wiejskich. Nie zawsze drogi na tych obszarach są odpowiednio przystosowane do transportu niskopodwoziowego. Ze względu na intensywność ruchu na drogach należy się też liczyć z problemami z utrzymaniem płynności transportu maszyn rolniczych, zwłaszcza w najbardziej newralgicznym okresie żniw i zbiorów. W tym kontekście duże znaczenie ma wybór optymalnych tras i odpowiednie planowanie logistyczne transportu.

Rolnicy muszę się też liczyć z awariami sprzętu, co wymusza gotowość do szybkiego reagowania ze strony przewoźników. Eksploatacja maszyn sprawia, że sprzęt rolniczy się zużywa i psuje. Uszkodzona maszyna rolnicza może poważnie wpływać na efektywność prac. W takich wypadkach może być konieczna pilna organizacji transportu maszyn zastępczych. Warto tu dodać, że w okresie zbiorów dostęp do przewoźników i naczep może być ograniczony ze względu na duże zapotrzebowanie na środki transportu. Należy zatem brać pod uwagę konieczność konkurowania z innymi rolnikami w tym zakresie.

Co ważne, wzmożony ruch drogowy i przemieszczanie ciężkich maszyn rolniczych może zwiększać ryzyko wypadków drogowych. Dlatego nie należy zapominać o bezpieczeństwie i zachowaniu środków ostrożności. Ważne jest nie tylko przestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym, ale i solidne zabezpieczenie transportowanego wyposażenia.

Ile kosztuje transport maszyn rolniczych?

Dla każdego rolnika ważny jest tani transport maszyn rolniczych. Cena przewozu urządzeń wykorzystywanych w tej branży zależy jednak od wielu czynników. Właśnie dlatego koszty zlecenia zawsze są ustalane indywidualnie i nie muszą nawet być zgodne z deklarowanymi przez firmy transportowe przedziałami cenowymi. Łatwiej przez to wskazać, co wpływa na koszty transportu niż przedstawić wiarygodny cennik na usługi transportu maszyn rolniczych.

Od czego zależy to, ile kosztuje transport kombajnu i innych urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie? Przede wszystkim należy tu wskazać takie kwestie jak:

  • odległość – to jeden z najbardziej istotnych czynników, oczywiście im dłuższa trasa, tym wyższe koszty;
  • przebieg trasy – niektóre trudności na trasie mogą powodować wzrost ceny transportu, np. gdy sama trasa ma trudny charakter i do realizacji transportu potrzebny jest dodatkowy, specjalistyczny sprzęt;
  • koszty operacyjne i administracyjne – to między innymi koszty paliw, ale z większymi wydatkami należy się też liczyć choćby w przypadku ponadstandardowego ubezpieczenia sprzętu, a także gdy potrzebne są dodatkowe zezwolenia czy pilotaż;
  • charakter ładunku (np. liczba, rodzaj, wielkość i waga przewożonych urządzeń) – im bardziej skomplikowany kształt, im większy ciężar oraz rozmiary maszyn rolniczych, tym wyższe będą koszty transportu;
  • termin realizacji zlecenia – należy się liczyć z tym, że w sezonie koszty przewozu będą wyższe, a ponadto, jeśli zleceniodawcy zależy na przyspieszonej organizacji transportu, wycena usługi będzie wyższa niż standardowo;
  • usługi dodatkowe – tu przykładem może być pomoc w załadunku i rozładunku maszyny czy ponowny montaż urządzania, np. gdy organizowany jest transport kombajnu;
  • koszty zatrudnienia – nie można też zapominać o wydatkach na personel, który zajmuje się obsługą transportu i jego organizacji.

Transport maszyn rolniczych można organizować na własną rękę, o ile dysponuje się do tego celu odpowiednimi lawetami niskopodwoziowymi lub naczepami. Czasem warto nawet w tym względzie nawiązać współpracę z innymi rolnikami. Współdzielenie kosztów oraz możliwości transportowych może być dobrym rozwiązaniem. Nie zawsze jest to jednak najbardziej komfortowa opcja, zwłaszcza gdy rolnik wypożycza maszyny i nie dysponuje nimi na co dzień we własnym gospodarstwie.

Znalezienie profesjonalnej firmy transportowej, której można zlecić transport kombajnów zbożowych czy transport traktora, na szczęście nie jest trudne. Jest wiele przedsiębiorstw, które oferują tego rodzaju usługi. Skorzystanie z ich pomocy ma zresztą wiele zalet. Odciąża to rolnika, który nie musi zajmować się logistyką przewozu i może zająć się sprawami gospodarstwa. W szczególności sprawdza się to w dużych przedsiębiorstwach rolnych z dużą liczbą maszyn. Solidna firma transportowa to dla rolnika niższe koszty, bezpieczeństwo i terminowa realizacja zlecenia. Warto zatem rozważyć możliwość skorzystania z usług przewoźników wyspecjalizowanych w transporcie niskopodwoziowym.