Jak poprawnie ustawić fotel w ciężarówce – poradnik z punktu widzenia fizjoterapeuty

Wiadomo jak jest – siedząc cały dzień w kabinie wiele osób szuka ułożenia jak najbardziej komfortowego. Często polega to ma wyraźnym pochyleniu oparcia i odsunięcia fotela maksymalnie do tyłu. Gdyby ktoś jednak szukał informacji o ustawieniu jak najzdrowszym, odciążającym kręgosłup, poprawiającym krążenie w nogach, a nawet ułatwiającym trawienie, powinien zapoznać się z poniższą informacją.

Tekst został przygotowany przez sieć stacji AS24 Polska, w ramach akcji #ZdrowyKierowca, promującej poprawę stanu zdrowia kierowców zawodowych.

Podczas szukania optymalnej dla siebie konfiguracji parametrów, warto wziąć pod uwagę wysokość fotela, kąt nachylenia jego konstrukcji względem pojazdu (tzw. kołyska), odległość od pedałów oraz dystans, jaki dzieli kierowcę od koła kierownicy.

Najlepiej, żeby oparcie fotela było tylko nieznacznie odchylone do tyłu, mieszcząc się w granicy 95-105 stopni. W ten sposób zmniejszamy ucisk na ograny wewnętrzne i utrzymujemy kręgosłup w naturalnej pozycji. Wtedy kręgi  amortyzują wstrząsy, opierając się pionowo w dół o siebie. Działają niczym dobry amortyzator bez nadmiernego udziału mięśni, które muszą kontrolować położenie całego kręgosłupa.

Podczas siedzenia za kierownicą, kierowcy bardzo często mają zbyt daleko odsunięty fotel względem kierownicy i pedałów. Skutkiem tego jest złe podparcie pleców i trzymanie głowy “w powietrzu” zamiast opartej o zagłówek. Konsekwencją dla takiej postawy jest duże obciążenie dla obręczy barkowej. Objawami przeciążenia tej części ciała najczęściej są uczucie zmęczenia oraz ciężkości rąk.

Gdy ustawimy stopy na podłodze szoferki nasze kolana powinny znajdować się blisko kąta prostego. Po wciśnięciu lewą nogą pedału sprzęgła lub hamulca prawą nogą musi ona bez żadnego oporu wywołanego przez poduszkę siedzenia pokonać drogę do maksymalnego wciśnięcia pedału i pozostać lekko ugięta. Jeśli nie jest to możliwe, warto skorzystać z możliwości, jakie daje tzw. kołyska, która pozwala lepiej dostosować kąt nachylenia całego fotela.

Optymalna pozycja za kierownicą pozwala położyć wyprostowaną rękę na szczycie wieńca kierownicy, gdy jednocześnie lędźwie i łopatki przylegają ściśle do fotela, a noga z wyciśniętym hamulcem jest lekko zgięta. Choć z pozoru takie ułożenie ciała może być mniej wygodne, w dłuższej trasie nasz organizm nam podziękuje.

Co grozi kierowcy, jeśli lekceważy sobie prawidłową pozycję za kierownicą? Wady postawy, bóle głowy i problemy żołądkowe to tylko kilka dolegliwości.

Protrakcja barków

Protrakcja barków, inaczej ich wysunięcie do przodu, może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. W przypadku kierowców główną przyczyną jest zła pozycja za kierownicą. Brak podjęcia jakichkolwiek skutecznych kroków do zniwelowania tej wady postawy prowadzi do szeregu dolegliwości, które mogą mieć wpływ na wydajność pracy i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Protrakcja barków to nie tylko kwestia estetyczna, ale także zdrowotna. Funkcjonowanie z tego rodzaju napięciami może wywoływać takie dolegliwości jak:

  • mrowienie czy drętwienie kończyn górnych
  • utrudniony oddech czy przełykanie pokarmów
  • chroniczny ból mięśniowy okolicy pleców i karku (a także możliwość wytworzenia się takiego problemu jak wdowi garb)
  • bóle głowy, migreny
  • zmniejszenie siły mięśniowej, niewydolność mięśniowa

Żylaki i problemy z krążeniem

Długotrwała pozycja siedząca zaburza krążenie krwi w organizmie, dlatego trzeba zrobić wszystko, co możliwe, żeby ułatwić pracę układowi krwionośnemu. W związku z tym warto zastosować się do zasad prawidłowego ustawienia fotela względem kierownicy, które opisaliśmy powyżej. Takie ułożenie nóg pomaga w prawidłowym krążeniu krwi, zmniejsza ryzyko pojawienia się żylaków i zakrzepów, co pośrednio zmniejsza ryzyko zawałów serca i innych chorób układu krążenia.

Problemy żołądkowe przez nadmierne obciążenie organizmu

Odpowiednia perystaltyka jelit jest podstawą zdrowego trybu życia. Niestety długotrwała pozycja siedząca prowadzi do nadwagi, bólów żołądka, problemów trawiennych i ogólnego dyskomfortu. Dlatego tak istotne jest odciążenie organizmu przez ustawienie kręgosłupa w neutralnym położeniu, a także aktywność fizyczną. To właśnie nawet drobne ćwiczenia pobudzają nasze ciało do działania i sprawiają, że mamy lepszy nastrój.