Imigranci próbują wydostać się nie tylko z Calais, lecz także z Polski. A Polacy im w tym pomagają…

straz_graniczna_mitsubishi_pajero

Calais, Włochy, czy może południe Francji – są miejsca, w których aż robi się od nielegalnych imigrantów. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że również i w Polsce imigranci próbujący przedostać się przez granicę są pewnym problemem, z którym regularnie spotykają się funkcjonariusze Straży Granicznej. W odróżnieniu jednak o Calais, „polscy” imigranci próbują przedostać się przez granicę na pokładzie samochodów osobowych, a nie ciężarówek. Druga odmiana to zaś fakt, że zamiast niczego nieświadomych kierowców ciężarowych mamy tutaj do czynienia z osobami, które świadomie próbują przewieźć imigrantów, zapewne pobierając za to niemałe opłaty. Dlatego też tylko czekać aż jakaś grupa nielegalnych pasażerów postanowi zaoszczędzić i znajdzie sobie jakąś ładną ciężarówkę z lekko działającym zamkiem tylnych drzwi…

Poniżej dwa komuniaty Straży Granicznej, które zostały opublikowane w ciągu ostatnich kilku dni.

1. 3 lipca funkcjonariusze z Placówki SG w Świecku zatrzymali 5 obywateli Rosji pochodzenia czeczeńskiego oraz przewożącego ich Polaka. Cudzoziemcy usiłowali nielegalnie przekroczyć polsko – niemiecką granicę. 

Funkcjonariusze tuż przed granicą zatrzymali do kontroli samochód marki Ford Mondeo, którym podróżowało 6 osób – kierowca (34-letni obywatel Polski) i  kobieta z czwórką dzieci. Cudzoziemka wylegitymowała się tymczasowym zaświadczeniem tożsamości cudzoziemca, nie uprawniającym do przekraczania granicy. Rodzinę skierowano do ośrodka w Podkowie Leśnej – Dębaku, gdzie powinni oczekiwać na ostateczną decyzję w sprawie nadania im statusu uchodźcy. Polaka ukarano mandatem karnym za naruszenie przepisów kodeksu wykroczeń w związku z udzieleniem pomocy w usiłowaniu nielegalnego przekroczenia granicy oraz za przewożenie dzieci bez fotelików.

2. 2 lipca funkcjonariusze Nadodrzańskiego OSG zatrzymali Polaka, który pomagał 4 obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej nielegalnie przekroczyć granicę. 

Funkcjonariusze z Placówki SG w Świecku, tuż przed granicą, zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Mazda. Prowadził go 54-letni obywatel Polski. Pojazdem podróżowała także kobieta z trójką dzieci. Obywatelka Rosji narodowości czeczeńskiej wylegitymowała się tymczasowym zaświadczeniem tożsamości cudzoziemca. Dokument wydany dzień wcześniej w Polsce po złożeniu wniosku o nadanie statusu uchodźcy nie uprawniał jej do przekraczania granicy. Po wyjaśnieniach cudzoziemka wraz z dziećmi została skierowana do ośrodka w Podkowie Leśnej – Dębaku, gdzie powinna oczekiwać na ostateczną decyzję w sprawie nadania statusu uchodźcy. Kierowcę ukarano dwoma mandatami karnymi za udzielenie pomocy w usiłowaniu nielegalnego przekroczenia granicy oraz za przewożenie dzieci bez fotelików.