Girteka zamówiła 500 DAF-ów XF 480 – ciekawa nowość we flocie pełnej Volva oraz Mercedesów

Niestety żadnych zdjęć opisywanych pojazdów jeszcze nie opublikowano.

To się nazywa zaskakująca wiadomość. Słynna (a nierzadko też niesławna) litewska firma Girteka Logistics postanowiła zamówić pięćset DAF-ów XF 480. Pierwsze egzemplarze trafią do eksploatacji już w tym miesiącu, a do października zrealizowane zostanie niemal całe zamówienie.

Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie prasowym, Girteka zdecydowała się na DAF-a, z uwagi na niskie zużycie paliwa oraz niezawodność. Wybrano przy tym większy, 12,9-litrowy silnik Paccar MX-13, rozwijający 480 KM i 2500 Nm. Do tego doszła też skrzynia biegów nowej generacji, znana jako TraXon. Jeśli natomiast chodzi o kabiny, to zdecydowano się i na Space Cab, i na Super Space Cab.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że Girteka nie zamawiała DAF-ów już od kilku lat. Po raz ostatni sięgnięto jeszcze po model XF105 i dotyczyło to niezbyt dużej ilości egzemplarzy. Dlatego opisywane ciągniki dołączą do floty, która dzisiaj całkowicie zdominowana jest przez Volva FH oraz Mercedesy Actrosy. A jak wygląda przy tym łączna liczebność pojazdów? W chwili obecnej flota składa z 4400 ciężarówek oraz 4700 naczep i przyczep.