GEFCO wprowadza Chronotruck – e-platformę dla spedytorów i przewoźników drogowych

Publikacja na zamówienie

Grupa GEFCO, europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej i światowy ekspert w zakresie multimodalnego łańcucha dostaw, wprowadza na rynek rozwiązanie łączące usługi fizyczne i technologie cyfrowe. Niedawno przejęty przez GEFCO Chronotruck to innowacyjna platforma cyfrowa łączącą przewoźników drogowych i spedytorów przy wsparciu zaawansowanych algorytmów dopasowujących zapotrzebowanie na transport i podaż.

To kolejne już rozwiązanie z obszaru nowych technologii w ofercie GEFCO. We wrześniu firma obchodziła 20-lecie działalności na polskim rynku. Podczas spotkania z mediami zarówno Prezes Zarządu Grupy GEFCO Luc Nadal, jak i Dyrektor Generalny GEFCO Polska Rafał Krajewski podkreślali znaczenie innowacji w rozwoju obu spółek.

Dostęp do najlepszych przewoźników w dowolnym momencie  

Cyfrowa platforma przewozu towarów Chronotruck zapewnia klientom terminowe odpowiedzi na ich bieżące potrzeby. Spedytorzy i przewoźnicy są kontaktowani ze sobą za pomocą narzędzia opartego na zaawansowanych algorytmach. To efektywne rozwiązanie redukuje puste przebiegi i ogranicza emisję CO2 przez transport drogowy, jednocześnie umożliwiając mniejszym przewoźnikom pracę dla większych klientów.

Spedytorzy mogą wybrać przewoźnika dla każdego ładunku o wadze od 50 kg do 28 ton w konkretnej cenie i czasie. Chronotruck oferuje im dostęp do pobliskich przewoźników i szereg usług cyfrowych, w tym natychmiastowe oferty cenowe, geo-tracking, potwierdzenie dostawy i e-fakturowanie. Z kolei dla przewoźników platforma cyfrowa oferuje możliwość optymalizacji przepływów i uzyskania pełnych przebiegów dzięki przyjmowaniu zleceń na transport blisko zlokalizowanych ładunków.

Niezawodne, efektywne kosztowo i zrównoważone rozwiązania

W dzisiejszych czasach zwiększanie zdolności przewozowych oraz znalezienie kierowców stanowią coraz większe wyzwanie. Kiedy spedytorzy składają zapytanie przez platformę Chronotruck, przewoźnicy są geolokalizowani i odpowiadają w formie natychmiastowych ofert kwotowych. Chronotruck umożliwia wybór przewoźnika w cenie i w odpowiednim czasie. 95% zapytań składanych przez klientów znajduje odpowiedź.

Platforma jest otwarta dla wszystkich przewoźników, dając tym mniejszym możliwość dostępu do dużych klientów. Nie ma żadnych barier wejścia. GEFCO nie wykorzystuje ponownie danych o przewoźnikach gromadzonych na platformie, a informacje wymagane od przewoźnika są takie same jak w przypadku tradycyjnych transakcji logistycznych.

Ekspansja międzynarodowa

Chronotruck obecnie obsługuje ponad 9000 klientów we Francji i planuje wkrótce rozszerzyć swoją obecność na kolejne kraje europejskie. Platforma jest dostępna w siedmiu językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, portugalskim i hiszpańskim. Rozwiązanie zawita do Polski w 2020 roku.

Dwa pytania do Rafała Krajewskiego, Dyrektora Generalnego GEFCO Polska na temat usług logistycznych dla branży motoryzacyjnej:

Czy radyklane zmiany w budowie aut elektrycznych oznaczają rewolucję w logistyce?

Zmiany są nieuniknione. Na logistykę produkcji wpływa już sama budowa układów napędowych do pojazdów elektrycznych. Silniki elektryczne mają wielokrotnie mniej części ruchomych od tych spalinowych, co przekłada się na wolumeny transportowanych części i podzespołów na produkcję. Z drugiej strony elektromobilność oznacza nowe wyzwania. Na przykład zarządzanie transportem baterii, klasyfikowanych jako towary niebezpieczne klasy 9 i podlegających przepisom o międzynarodowym transporcie drogowym (ADR) i morskim (IMDG) towarów niebezpiecznych, wymaga lepszej identyfikowalności towaru i zgodności w transporcie oraz zarządzaniu.

To może stanowić wyzwanie dla operatorów logistycznych i przewoźników?

Tak szeroki i precyzyjny zakres usług mogą zapewnić tylko eksperci w zarządzaniu łańcuchem dostaw, wyspecjalizowani w branży motoryzacyjnej. Baterie to nie wszystko – samochód elektryczny waży średnio około 300 kg więcej od auta z silnikiem spalinowym. W odniesieniu do jednego lub kilku pojazdów ta liczba nie robi wrażenia, ale w skali makro oznacza konieczność dopasowania środków transportu i zmianę dotychczasowych schematów. Wielu ekspertów twierdzi, że nie stoimy u progu rewolucji, ale już jesteśmy w jej sercu, a zmiany w logistyce dotyczą motoryzacji i każdego innego sektora gospodarki. Część osób kojarzy GEFCO z branżą motoryzacyjną i przemysłową, bo taki mamy rodowód, ale rzeczywistość jest taka, że jako operator logistyczny jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do wykorzystania potencjału cyfrowej zmiany w pracy dla klientów z każdego sektora.