rekrutuj 40ton665
Opublikowane 11 Czerwiec, 2015

Galeria historycznych zdjęć samochodów ciężarowych oraz bazy przedsiębiorstwa PKS Zgierz

Każdego dnia po polskich drogach i autostradach, bo te przecież też już mamy, mkną tysiące nowoczesnych samochodów ciężarowych z ponad 400-konnymi silnikami. Każdego dnia zajeżdżają one pod nowoczesne magazyny, centra dystrybucyjne i fabryki, aby podejmować ładunki składające się chociażby z telewizorów, pralek, czy też silników wykorzystywanych później w całej Europie, a może czasami także i na innych kontynentach. I aż ciężko więc w tej sytuacji uwierzyć, że mniej niż dwa pokolenia temu polski transport zdominowany był przez państwowe przedsiębiorstwa wyposażone w sprzęt państwowej produkcji. Żeby więc uczynić te wspominki nieco łatwiejszymi, czy też po prostu zainteresować historią młodszych Czytelników, chciałbym opublikować teraz serię świetnych zdjęć, które zeskanował, a następnie przesłał mi Remigiusz Przybysz.

Remigiusz najpierw spędził dzieciństwo wśród ciężarówek PKS prowadzonych przez jego ojca, a następnie sam zasiadł za wschodnioeuropejskimi kierownicami, prowadząc liczne Stary, Jelcze, Kamazy oraz Liazy. I choć w 1995 roku przesiadł się on już na zachodni, długodystansowy sprzęt, rozpoczynając karierę na “międzynarodówce” za kierownicą Renault R365, to jego związki z towarowymi PKS-ami wcale się nie skończyły. W 2000 roku założył on bowiem własną firmę transportową Frachter Logistic , przejmując jednocześnie byłą bazę transportową przedsiębiorstwa PKS Zgierz. Dzisiaj na bazie tej parkują jego własne zestawy, a także część ciężarówek z firmy LINK, która w oparciu o wynajem stworzyła tam swój oddział. To, co dzisiaj dzieje się ulicy Koszarowej w Zgierzu, nie interesuje nas jednak aż tak bardzo, jak historia zgierskiej bazy. Właśnie tę historię możecie bowiem zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Pierwsza fotografia pochodzi aż z 1949 roku i widzimy na niej kierowcę nazwiskiem Rządzki, zasiadającego za kierownicą ciężarówki z PKS Zielona Góra. Co jednak ciekawe, pan Rządzki długo kierowcą nie pozostał, bo z czasem to właśnie on został kierownikiem bazy PKS Zgierz.

pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_02

Kolejne zdjęcia przedstawiają przygotowywanie zgierskiej bazy do działania. Budowę całego obiektu rozpoczęto w 1953 roku, placówkę terenową PKS Zgierz czyniąc przedsiębiorstwem podległym PKS Łódź.

pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_03 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_04 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_05 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_06 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_07

To już natomiast same ciężarówki pracujące w barwach PKS Zgierz, uwiecznione w latach 1968-1972 przy okazji pochodów pierwszomajowych. Oprócz uroczystego przystrojenia ciężarówek, warto zwrócić tutaj uwagę także na inne smaczki, takie jak białe paski na oponach, ciężarówkę marki Żubr, czy też unikatową na dzień dzisiejszy Warszawę z nadwoziem typu pickup.

pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_08 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_09 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_10 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_11 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_12 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_13 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_14 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_15 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_16 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_17 pks_zgierz_historia_bazy_zdjecia_prl_18

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 1 komentarz

  1. ELA napisał(a):

    To były dobre czasy drogi nie były tak poniszczone jak teraz ,bo był dodatkowo transport kolejowy.A dziś budują autrostady wycinają drzewa niszczą lasy i tak pomału niszczą NASZĄ POLSKĘ

Odpowiedz