Francuskie drogi nadal nieprzejezdne – spalone autostrady i milionowe koszty

Dwutygodniowy protest francuskich rolników zakończył się w miniony piątek, ale wiele francuskich tras nadal pozostaje całkowicie nieprzejezdnych. Co więc stoi za przedłużającymi się problemami? Odpowiedź kryje się w skali zniszczeń.

Telewizja „France 3” wskazała przykładowe wyliczenia dla autostrady A20 w departamencie Haute-Vienne (87). Ciągniki rolnicze zjechały z tej trasy w piątkowy wieczór, ale eksperci zapowiadają zamknięcie dla ruchu co najmniej do nadchodzącej środy. Na odcinku około 350 metrów znajdują się bowiem ślady pożaru, w którym wykorzystano około 600 ton tworzyw sztucznych, opon i słomy. Temperatura przekraczała 800 stopni Celsjusza, a do zbadania skali uszkodzeń konieczne było miejscowe zerwanie wszystkich warstw nawierzchni. Wartość szkód wstępnie szacowana jest w milionach euro, a jednocześnie lokalne władze zastanawiają się do kogo dokładnie skierować ten rachunek.

Podobna sytuacja panuje między innymi na fragmentach autostrady A71 w departamencie Allier (03), a także drogi krajowej N145 w departamencie Creuse (23). Co najmniej przez kolejne kilka dni kierowcy oraz przewoźnicy muszą się tam liczyć z objazdami, zsyłającymi ciężarówki na drogi niższej kategorii.

Takie ogniska rozpalano na A20:

Tak N145 wyglądało w czasie protestu:

Tak płonęły blokady na A71 (film):