FinansowaNIE, czyli dlaczego banki nie chcą pożyczać pieniędzy firmom transportowym?

Publikacja na zamówienie

Koszty prowadzenia bazy przedsiębiorstwa, niezbędnych licencji oraz zezwoleń, a także wydatki związane z utrzymaniem odpowiedniego stanu technicznego floty – to tylko kilka przykładów zobowiązań, z którymi borykają się właściciele firm transportowych. Rekordowo długie terminy płatności także nie poprawiają warunków pracy, które już teraz są niezwykle wymagające. W dzisiejszej publikacji spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy firmy transportowe mogą liczyć na instrumenty pożyczkowe banków!

Masz to jak w banku

Zanim bank podejmie decyzję o akceptacji lub odrzuceniu wniosku, pożyczkodawca musi przeprowadzić szereg procedur weryfikujących wiarygodność kredytową klienta. To właśnie scoring jest bardzo wartościowym źródłem wiedzy, które pozwala ocenić ryzyko usługi.

Jednym z kluczowych aspektów, pozytywnie wpływających na scoring kredytowy, jest brak zobowiązań finansowych. Aby uzyskać praktyczne informacje w tym obszarze, przedstawiciel bankowy może zapoznać się ze statystykami opublikowanymi w Krajowym Rejestrze Długów- a te są wyjątkowo niekorzystne dla podmiotów sektora TSL.

KRD, czyli transport pod lupą

Krajowy Rejestr Długów nie pozostawia złudzeń, że operatorzy logistyczni znajdują się w nader ciężkiej sytuacji. Wspomniane już rozciągłe terminy płatności to jedynie niewielka część problemu, a KRD akcentuje również braki kadrowe oraz zwyżki cen paliwa i prądu.

Taka sytuacja powoduje, że całkowita wartość długu branży TSL wobec partnerów biznesowych przekroczyła miliard złotych! I chociaż zauważono delikatną tendencję spadkową liczebności wszystkich dłużników, nie miało to większego wpływu na ogólną kondycję sytuacji w tym kontekście. Zatem, jaka grupa najczęściej zmaga się z nieterminową spłatą zobowiązań?

Aby odpowiedzieć na tę kwestię,  warto sięgnąć po informacje zebrane przez Krajowy Rejestr Długów. Według raportów, wrzesień ubiegłego roku to prawie 30 tysięcy dłużników z sektora TSL. Specjalizacja w obszarze transportu drogowego odpowiada za ponad 880 milionów złotych z puli wszystkich zaległości, które wynoszą 1,13 miliarda złotych

Podsumowanie KRD prezentuje również główne obszary zadłużenia. Przewoźnicy zalegają przede wszystkim firmom windykacyjnym oraz funduszom sekurytyzacyjnym, które zdecydowały się na wykup przeterminowanych należności- także banków. Innym rodzajem długu jest leasing, a nawet wydatki na paliwo.

Te statystyki sprawiają, że instytucje bankowe mogą mieć znaczne opory przed pożyczaniem pieniędzy firmom transportowym. Czy rok 2023 przyniesie zmiany?

Niewypłacalność w ruchu

Kolejne alarmujące statystyki opublikowano w corocznym raporcie Coface „Niewypłacalności firm w Polsce w 2022 roku„. Porównanie danych z ostatnich dwóch lat opisuje wybitnie dramatyczną sytuację polskich przedsiębiorców, a także zdecydowany wzrost niewypłacalności we wszystkich sektorach działalności!

Dotyczy to aż 2751 firm, co stanowi 30-procentowy wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. Konfrontacja bezbłędnie ilustruje, z jak ciężkimi warunkami mają do czynienia przedsiębiorcy. Jakie jest stanowisko na temat sektora transportowego?

Niestety, ale analizowane czynniki nie odbiegają od drastycznego trendu-rzeczywistość transportowa również nie zdołała uniknąć pesymistycznych konsekwencji. Rok 2020 oznaczał niewypłacalność dla 99 właścicieli firm transportowych, a 12 miesięcy później grono to powiększyło się o kolejne 34 podmioty.

Co więcej, to właśnie ubiegły rok zakończył się wyjątkowo surowym wynikiem. Według raportu, niewypłacalność dosięgnęła aż 273 przedsiębiorców, co stanowi 105-procentowy wzrost w zestawieniu dwóch okresów. Ten rezultat stanowi pesymistyczny rekord w kontekście wszystkich branż dzisiejszego podsumowania.

Warto pamiętać, że powodzenie usług transportowych w dużym stopniu podlega aktualnej koniunkturze gospodarczej, ale również strategii samych banków. Zatem, czego należy się spodziewać?

Kolejny rok próby

Tytuł akapitu doskonale oddaje prognozowane uwarunkowania do prowadzenia biznesu. Przewidywane zahamowanie gospodarki może przyczynić się do kolejnych fal zadłużenia, a w rezultacie- bankructwa i niewypłacalności.

W takich momentach przewoźnicy sięgają po wsparcie finansowe w postaci pożyczek, co pozwala im zapewnić funkcjonowanie i realizowanie bieżących zleceń. Proces uzyskania kredytu może być niezwykle żmudny i skomplikowany, gdyż instytucje bankowe identyfikują ten sektor działalności w kategorii dużego ryzyka oraz niestabilności. Wspomniane analizy i raporty w pełni usprawiedliwiają takie podejście.

Tak negatywne okoliczności skłoniły banki do wdrożenia pakietu dodatkowych zaostrzeń w procedurze udzielania kredytów, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. W konsekwencji otrzymanie pożyczki przez firmę transportową może wymagać uzupełniających czynności weryfikacyjnych, które potwierdzają zdolność do spłaty zobowiązania. Czy istnieje alternatywa?

bonabanco na ratunek

Szereg skomplikowanych i czasochłonnych procedur bankowych nie odpowiada charakterowi branży transportowej, gdzie liczy się czas, płynność i sprawna adaptacja do nowych realiów. Jednak istnieją okoliczności, gdy wsparcie zewnętrznym kapitałem jest niezbędne do utrzymania ciągłości pracy.

Wówczas warto skontaktować się z partnerem, który doskonale zna i rozumie sektor TSL. bonabanco od lat wspiera rozwój przewoźników, dostarczając klarowne, sprawdzone i dopasowane rozwiązania finansowe. Co nas odróżnia od oferty instytucji bankowych?

Usługi bonabanco dostępne są niezależnie od bieżących tendencji gospodarczych lub innych uwarunkowań. W ten sposób przewoźnik otrzymuje dostęp do szybkiego finansowania zawsze wtedy, gdy jest ono najbardziej potrzebne.

To jednak nie wszystko, ponieważ model wsparcia bonabanco nie stosuje scoringu kredytowego oraz pozostałych narzędzi weryfikujących danego przewoźnika. Dzięki indywidualnemu podejściu oraz sprawnym procedurom współpracujemy z szerokim gronem partnerów, bez względu na specjalizację lub skalę działania w transporcie drogowym!

Ponadto, przewoźnicy należący do klastra #bonabanco, poza bezpośrednim wsparciem finansowym korzystają z:

  • możliwości szybkiej zapłaty za wykonane zlecenie, w 24h jeszcze przed wystawieniem faktury;
  • całodobowej wyszukiwarki kontrahentów online, dzięki czemu mogą sprawdzić czy dana spedycja została pozytywnie zweryfikowana pod kątem płatniczym;
  • gwarancji zapłaty 80% lub nawet 100% frachtu od ponad 2000 spedycji;
  • dedykowanych zleceń od zweryfikowanych spedycji!

Chcesz uzyskać pomoc klastra #bonabanco? Dowiedz się więcej o wsparciu dla firm transportowych na stronie www.bonabanco.com/pomoc-w-klastrze