Faktoring jako sposób na utrzymanie płynności finansowej w firmie transportowej

Publikacja na zamówienie

Firmy transportowe mierzą się na co dzień z zatorami płatniczymi spowodowanymi długimi terminami płatności. Dochodzą do tego stale rosnące koszty ceny paliwa czy niejasności związane z Polskim Ładem i Pakietem Mobilności. Wszystko to powodować może zachwianie równowagi w przedsiębiorstwie i brak płynności finansowej. Receptą na rozwiązanie tego problemu w firmach transportowych może być faktoring.

Dlaczego zachowanie płynności finansowej jest ważne?

Płynność finansowa jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania każdej firmy. Pozwala na pokrywanie bieżących kosztów działalności takich jak składki ZUS, US, opłaty leasingowe, jak i umożliwia rozwijanie firmy dzięki inwestycjom. Poziomwskaźników pokazujących płynność finansową na odpowiednim poziomie jest też brane pod uwagę przez banki podczas wydawania decyzji o udzieleniu kredytu. Poza wymiarem ekonomicznym płynność finansowa może mieć też znaczenie dla kontrahentów firmy transportowej, którzy chętniej podejmą się współpracy na korzystnych warunkach z firmą w dobrej kondycji. Dlaczego? Ponieważ zachowanie płynności finansowej niweluje ryzyko niewypłacalności jednej ze stron.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, dzięki której firma może szybko wymienić wystawione faktury na gotówkę. Jest ona szczególnie przydatna dla przedsiębiorstw z branży transportowej. Faktoring umożliwia na przykład skrócenie czasu oczekiwania na gotówkę za wykonany przewóz frachtu z 30 dni na 15 minut. Przedsiębiorca przekazuje faktorowi (firmie fakoringowej) fakturę do sfinansowania. Ten przejmuje rolę kontrahenta i przelewa firmie środki na konto. Faktor zyskuje też prawa do wierzytelności, więc Twój kontrahent rozlicza się nie z Tobą, a właśnie z firmą faktoringową. Korzystając z faktoringu możesz sfinansować zarówno pojedynczą fakturę (mikrofaktoring) lub wiele faktur tego samego kontrahenta – tutaj zastosowanie znajdzie pełny faktoring. W zależności od faktora, środki, które otrzymasz na konto pomniejszone będą o prowizję za udzielone finansowanie, lub na koniec miesiąca otrzymasz fakturę prowizyjną do opłacenia.

Faktoring a płynność finansowa

 Tak, jak wcześniej wspominaliśmy, faktoring może być jednym ze sposobów na poprawę płynności finansowej w firmie transportowej. Podstawową zaletą tej usługi jest znaczące skrócenie czasu oczekiwania na gotówkę, dzięki czemu nie musisz martwić się czy terminowo uregulujesz bieżące zobowiązania. Firma korzystająca z faktoringu nie jest zmuszona do zamrażania środków, by zabezpieczyć stabilne funkcjonowanie na rynku i może planować oraz wdrażać inwestycje. Zewnętrzne finansowanie firmy obniża ryzyko prowadzenia działalności, co więcej firmy faktoringowe często biorą na siebie monitoring płatności oraz windykację.  

Korzyści dla firm transportowych

Faktoring nie tylko wpływa pozytywnie na płynność finansową, ale niesie też za sobą inne korzyści dla firm z sektora TSL. Jest, a przynajmniej powinien być elastyczną i łatwo dostępną usługą. Dobrym przykładem jest faktoring dla transportu oferowany przez Transcash – faktora, który wyspecjalizował się właśnie finansowaniu firm transportowych. Usługa dostępna jest 100% online, dzięki czemu faktury do sfinansowania możesz przekazać z dowolnego miejsca, w dowolnym momencie. Sam proces weryfikacji jest zautomatyzowany, więc formalności ograniczone są do minimum i już nawet po 15 minutach od przesłania dokumentów środki mogą pojawić się na Twoim koncie. Wybierając faktoring Transcash sfinansujesz pojedynczą fakturę, jak i wiele faktur tego samego kontrahenta.

Co ważne oferta Transcash jest jasna, czytelna i pozbawiona ukrytych opłat. Niestety wielu faktorów nie informuje o dodatkowych opłatach i przedsiębiorca dowiaduje się o nich dopiero przy opłacaniu pierwszej faktury prowizyjnej.

Zadbaj o płynność finansową swojej firmy transportowej i zacznij korzystać z faktoringu. Dzięki kalkulatorowi faktoringu od Transcash obliczysz koszty finansowania faktury i zobaczysz, że faktoring może się opłacać!