Elektryczny Volkswagen e-Crafter na pewno będzie powstawał w Polsce – to oficjalna deklaracja koncernu

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Volkswagen oficjalnie zadeklarował, że elektryczny wariant modelu Crafter będzie budowany wyłącznie w Polsce. Fabryka pod Wrześnią stanie się więc jednym z pierwszym zakładów Volkswagena, które seryjnie wytworzą samochody na prąd.

Faktem jest, że wszystkie spalinowe warianty nowego Craftera budowane są właśnie pod Wrześnią. Miejsce produkcji elektrycznego e-Craftera nie było jednak od razu przesądzone. Mówiło się bowiem, że Volkswagen może zdecydować się na produkcję w Niemczech, z uwagi na symboliczny wymiar tego modelu.

Dlaczego symboliczny? Volkswagen e-Crafter będzie pierwszym samochodem elektrycznym, który firma Volkswagen Samochody Użytkowe wprowadzi do powszechnej sprzedaży. Auto pojawi się w salonach jesienią tego roku i będzie konkurowało przede wszystkim z Renault Master Z.E., Iveco Daily Electric oraz Mercedesem eSprinterem. Z tym tylko zastrzeżeniem, że eSprinter trafi do sprzedaży co najmniej kilka tygodni później.

Jakie właściwości użytkowe zaoferuje Volkswagen e-Crafter? Samochód będzie miał do 160 kilometrów zasięgu, przy prędkości maksymalnej 90 km/h. Jest to więc pojazd typowo miejski, przeznaczony do pracy w gęsto zabudowanym terenie.

W zależności od wersji, ładowność będzie wynosiła od 1 do 1,75 tony, podczas gdy maksymalna pojemność litowo-jonowych akumulatorów to 100kWh. Czas 80-procentowego ładowania zależy od urządzenia, z którego skorzystamy. Specjalna, szybka ładowarka naładuje baterię w zaledwie 45 minut, a standardowej ładowarce zajmie to około 5 godzin.