Dwie akcje ITD bez jakichkolwiek kar – wszystkie ciężarówki sprawne i normatywne

WITD Poznań opublikowało dzisiaj dwa komunikaty kontrolne. Pierwszy z nich omawia akcję z 16 listopada, gdy na trasie S5 sprawdzano ciężarówki z drewnem. Drugi mówi o działaniach z 19 listopada, gdy na drodze krajowej nr 32 weryfikowano skład spalin.

W czasie akcji z drewnem samochody oraz ładunki polegały mierzeniu. Sprawdzano objętość drewna w dokumentacji, a do pomocy zaproszono nawet lokalną Straż Leśną. Jak się przy tym okazało, każdy transport był legalny, nie wykazując odstęp od normy.

Podczas kontroli spalin ciężarówki sprawdzano tak zwanym dymomierzem. Łącznie akcja objęła kilkanaście pojazdów, a wyniki znowu okazały się bez zarzutu. Żaden z samochodów nie przekroczył dopuszczalnych norm spalin, będąc pod tym względem w pełni sprawnym.

Podsumowując te dwa dni kontroli: wszystkie ciężarówki mogły kontynuować trasę, a komunikaty nie mówią o żadnych karach administracyjnych, ani też mandatach.

Pierwszy komunikat WITD Poznań:

Trwająca od lat współpraca pomiędzy inspektorami transportu drogowego i strażnikami leśnymi przynosi wymierne korzyści. 16 listopada we wspólnej akcji inspektorów z Gniezna i Poznania ze strażnikami z Czerniejewa, po raz kolejny, nie odnotowano naruszeń. Transporty drewna nie były za ciężkie ani przeładowane ponad dozwolą wysokość. Wspólne akcje inspektorów i strażników będą dalej prowadzone dla zwiększenia bezpieczeństwa w przewozie drewna na drogach publicznych. Tym razem kontrole przeprowadzone zostały przy drodze ekspresowej S5 na wschodniej obwodnicy Poznania.

Drugi komunikat WITD Poznań:

Dwa wozy patrolowe, z inspektorami z Leszna, od wczesnych godzin rannych ustawiły się 19 listopada na punkcie wagowym w Granowie, przy drodze wojewódzkiej numer 32. Chociaż pogoda tego dnia nie rozpieszczała, a wiatr i deszcz utrudniały kontrole, to inspektorzy sprawdzili kilkanaście pojazdów. Od razu dało się zauważyć, że mocno wyśrubowane normy unijne zrobiły swoje i żadna z kontroli nie wykryła przypadku nieprawidłowości w spalinach badanych dymomierzem. Wszystkie wyniki mieściły się pośrodku wartości zgodnych z normą. Inspektorzy zapowiadają kolejne kontrole czystości spalin, bowiem każdy wyeliminowany z ruchu drogowego pojazd „truciciel”, to ulga dla środowiska.