Dwa najlepsze parkingi dla ciężarówek w Europie – co oferują tegoroczni zwycięzcy?

Unijna organizacja ESPORG już po raz drugi przyznała nagrodę European Truck Parking of the Year, czyli oficjalne wyróżnienie dla Europejskiego Parkingu Roku. Co więcej, w tegorocznej edycji nagrody były wręcz dwie, jako że parkingi podzielono według wielkości. Za wszystkim ponownie stało zaś jury, złożone między innymi z przedstawicieli stowarzyszeń przewoźników, urzędników Komisji Europejskiej, niemieckiej organizacji certyfikującej Dekra, a także polskiej fundacji dla kierowców Truckerslife.

Przypomnę, że w ubiegłym roku nagrodę zdobył francuski parking Truck Etape Beziers, wyróżniający się ogromnym zadaszeniem, chroniącym kierowców przed słońcem lub deszczem. W tym roku, w obu kategoriach wielkościowych, triumfowały natomiast parkingi z Hiszpanii, ale położone tuż przy granicy z Francją. Tytuł European Truck Parking of the Year 2023 w kategorii parkingów małych, mieszczących do 50 zestawów, otrzymało OnTurtle La Jonquera. Za to nagrodę European Truck Parking of the Year 2023 w kategorii parkingów dużych, powyżej 50 miejsc, otrzymało mowiz TRUCK Astigarraga.

Lokalizacja nagrodzonych parkingów:

W przypadku OnTurtle La Jonquera jury zwracało szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Omawiany parking jest bowiem absolutnie pierwszym w Hiszpanii, który otrzymał certyfikat TAPA Level 2, między innymi za sprawą aż 40 kamer, stałego nadzoru ochroniarzy i otoczenia profesjonalnym ogrodzeniem. W praktyce ten certyfikat też oznacza, że w OnTurtle La Jonquera można pauzować z tymi ładunkami, które z uwagi na wysoką wartość muszą być przewożone w naczepach ze sztywnymi ścianami, a także być objętym ukrytymi systemami śledzenia o dwóch sposobach sygnalizacji problemów.

Poza tym OnTurtle La Jonquera wyróżniło się bardzo profesjonalnym podejściem do jakości paliwa. Na parkingu wdrożono bowiem specjalne, laserowe mierniki cząstek stałych, stale nadzorujące czystość oleju napędowego. Paliwo poddawane jest też na miejscu specjalnej mikrofiltracji. Jeśli natomiast chodzi o zaplecze dla kierowców, to na miejscu znajduje się między innymi pralnia, prysznice, supermarket i restauracja. Wyznaczone rajki mogą pomieścić dokładnie 50 ciężarówek, a od niedawna można też zdalnie rezerwować miejsca, za pośrednictwem platformy SNAP.

Liczne zdjęcia od użytkowników znajdziecie tutaj.

Kilka zdjęć od zarządcy OnTurtle La Jonquera:

Tymczasem przenosimy się na drugi nagrodzony parking, czyli mowiz TRUCK Astigarraga, znajdujący się około 25 kilometrów na zachód od granicy w Irunie. To miejsce o nieporównywalnie większym charakterze, zdolne pomieścić maksymalnie 341 ciężarówek i przewidujące miejsce dla nawet 24-metrowych zestawów. Poza tym bardzo duży nacisk położono tu na komfort dla kierowców, przygotowując dla nich między innymi loże wypoczynkowe, czy zamykane pokoje do pracy na komputerze. Nie zabrakło również obszernej pralni, restauracji, dużego sklepu, łazienek z prysznicami, zewnętrznych terenów rekreacyjnych, a nawet poczty. Wzorem parkingów amerykańskich, kierowcy mogą poddać tam swoją ciężarówkę ważeniu, czy podpiąć agregat chłodniczy do prądu.

W tym przypadku oficjalnego certyfikatu TAPA nie przewidziano, więc zabezpieczenia nie są aż tak zaawansowane. Niemniej parking nadal szczyci się złotym poziomem bezpieczeństwa, tym razem w ramach mniej wymiernego systemu unijnego. W praktyce również oznacza to monitoring, ochroniarzy oraz ogrodzenia. Poza tym dostęp do zaplecza dla kierowców jest chroniony i uzyskamy go przez specjalną aplikację na telefon, przeznaczoną dla klientów.

Liczne zdjęcia od użytkowników znajdziecie tutaj.

Filmy prezentujące mowiz TRUCK Astigarraga: