DB Schenker ładuje ciężarówkę z wielkiego „powerbanka” – pomysł na dostawy w ferie

Szwedzki oddział firmy DB Schenker pochwalił się przygotowaniem projektu, który może wydawać się tak samo zaskakujący, jak i nowatorski. Otóż firma postanowiła skorzystać z ogromnego, sześciotonowego „powerbanka”, by umożliwić dostawy w okresie sezonu narciarskiego, trwającego zwykle przez kilka tygodni.

Te tymczasowe zlecenia dotyczą dostaw dla około 35 hoteli i restauracji, ulokowanych w najpopularniejszym szwedzkim resorcie narciarskim, położonym w miejscowości Åre, nieopodal granicy z Norwegią. Zleceniodawca transportów oczekiwał, by DB Schenker wykonał te dostawy ciężarówką elektryczną, promując przy tym ekologiczny transport i zwiększając prestiż resortu. Problem polegał jednak na tym, że w Åre nie ma szybkiej ładowarki dla ciężarówek i nikt raczej nie chciałby jej budować z myślą o sezonowych trasach, Jednocześnie miejscowość jest na tyle oddalona od magazynu DB Schenker, że wykonywanie omawianej pracy po prostu wymaga od ciężarówki częściowego doładowania.

Przykładowy magazyn energii marki Northvolt:

I właśnie tutaj dochodzimy do ogromnego „powerbanka”, jak można określić urządzenie o nazwie Northvolt Voltpack Mobile System. Jest to bowiem przenośny magazyn energii, zintegrowany z szybką ładowarką dla samochodów ciężarowych, o mocy 150 kW. DB Schenker wynajęło coś takiego na okres ferii zimowych, wybierając przy tym 6-tonową wersję o pojemności 560 kWh. Po pełnym naładowaniu urządzenie zostało umieszczone na ciężarówce z platformą i przetransportowano je do Åre, ustawiając tam w dogodnym miejscu, bez konieczności jakiegokolwiek podłączania do sieci elektrycznej.

Z omawianego systemu będzie korzystała elektryczna Scania 25P z elektrycznym agregatem chłodniczym, należąca do stałego podwykonawcy DB Schenker. Przy okazji rozładunków kierowca będzie podłączał ją do magazynu energii, by odzyskać w ten sposób chociaż część zasięgu pokonanego w drodze do Åre. Sądząc natomiast po użyciu energii występującym w takiej Scanii, w pełni naładowany „powerbank” wystarczy na przykład na 14 doładowań przywracających po około 50 kilometrów zasięgu.