Dania może karać za parkowanie ciężarówek na ponad 25 godzin – wyrok TSUE

Gdy w wielu europejskich krajach wprowadzano kary za 45-godzinne odpoczynki w kabinach, Dania postanowiła sięgnąć po dodatkowe, jeszcze bardziej restrykcyjne rozwiązanie. Otóż na publicznych parkingach, w tym przede wszystkim przy autostradach, Duńczycy wprowadzili powszechny zakaz postoju ciężarówek przez okres dłuższy niż 25 godzin.

Duńczycy uznali to za skuteczny sposób, by ograniczyć skalę przerzutów oraz kabotaży, wykonywanych w ich kraju przez zagranicznych przewoźników. Za to Komisja Europejska dopatrzyła się w tym nielegalnego działania, ograniczającego swobodę wykonywania usług wewnątrz krajów wspólnoty. Dlatego też Komisja zaskarżyła Danię przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Teraz w sprawie zapadł wyrok, a władze Danii zostały w nim uniewinnione. Trybunał co prawda przyznał, że zakaz parkowania powyżej 25 godzin może mieć zauważalny wpływ na działalność zagranicznych przewoźników na duńskich drogach. Niemniej zauważono też, że na parkingach prywatnych to 25-godzinne ograniczenie nie występuje, a Komisja Europejska nie zdołała wykazać, że ilość tych prywatnych parkingów jest zbyt mała. Dlatego też skargę wobec władz Danii uznano za pozbawioną wystarczających dowodów.

Mówiąc więc krótko, duński zakaz publicznych postojów przez więcej niż 25 godzin może dalej obowiązywać. Z parkingów nie znikną zaś takie sceny, jak chociażby ta uwieczniona na powyższym zdjęciu (duńska akcja kontrolna ze stycznia 2020 roku, okolice Aarhus).