DAF z nowościami w napędzie? W Hanowerze możemy zobaczyć coś nowego

Źródło omawianego zdjęcia: DAF Fᴀɴ

Jak już zapowiadałem w artykule ze stycznia, rok 2024 będzie stał w transporcie pod znakiem wyjątkowo licznych premier. Będą to między innymi liczne modernizacje modeli dalekobieżnych, dostosowujące je do nowej listy obowiązkowego wyposażenia oraz do nowych cenników opłat drogowych. Tym ciekawsze wydaje się więc powyższe zdjęcie, wykonane ostatnio w holenderskiej miejscowości Mariahout pod Eindhoven.

Na zdjęciu możemy zobaczyć dwa ciągniki siodłowe marki DAF, na testowych rejestracjach i z testowym balastem na tylnym podeście. Wykorzystano przy tym charakterystyczne, betonowe bloki, jakie DAF już od dziesięcioleci stosuje przy sprawdzaniu nowych podzespołów napędowych. Co natomiast mogło być w tym przypadku nowego, skoro obie kabiny wskazują na dobrze znane już modele XD lub XF?

Być może DAF testuje nową, już drugą generację zautomatyzowanej skrzyni biegów ZF Traxon. W końcu Iveco pokazało S-Waya z taką przekładnią już jesienią ubiegłego roku. Z drugiej strony, zmiany mogą dotknąć także silników, w końcu Paccary MX-11/MX-13 są już z nami od dwóch dekad. Ewentualnie może to dotknąć po prostu osprzętu silników, wprowadzając jakąś większą rewolucję na przykład w układzie wtryskowym.

Zapytałem o te ewentualne nowości w czasie piątkowej konferencji DAF Trucks Polska, poświęconej między innymi planom marki na przyszłość. Niestety, żadne konkrety najwyraźniej nie mogły mi zostać zdradzone, ale odpowiedź była bardzo wymowna – już we wrześniu odbędą się targi IAA Transportation 2024 w Hanowerze i wtedy podobno wszystko się wyjaśni…