Czy wiesz jak dbać o jakość „najlepszych” opon?

Publikacja na zamówienie

Rocznie w Polsce sprzedawanych jest ponad milion nowych opon ciężarowych. Ilość dostępnych marek i rodzajów może przyprawić o zawrót głowy. Jednocześnie ciągle zapominamy, że prawidłowy dobór i serwisowanie opon, może mieć niesamowity wpływ na naszą kieszeń. Przyjrzyjmy się zatem tym elementom.

Oszczędności/paliwo

Mimo że wydatki na opony w kosztach floty transportowej to tylko około 3% całego budżetu, to ich wpływ na pozostałe wydatki, a przede wszystkim koszty paliwa, jest ogromny. W transporcie długodystansowym różnica w zużyciu paliwa w zależności od rodzaju opony może sięgać nawet 2,5l/100km. Może się wydawać, że nie jest to ogromna ilość, jednak w skali roku, w przypadku pojazdu, który pokonuje 100.000 km, daje nam 2.500 litrów, czyli około 10.000 zł oszczędności. Robi wrażenie?

Oszczędność/ciśnienie

Mimo prawidłowo dobranej opony o najlepszych parametrach, oszczędności, o których mowa powyżej, możemy łatwo stracić. Aby opona pracowała prawidłowo, musi mieć przede wszystkim prawidłowy poziom ciśnienia. Doświadczenie pokazuje, że opinii o wartości prawidłowego ciśnienia jest tyle, ile osób. Natomiast tutaj nie ma kompromisów. Ciśnienie w oponie powinno być dobrane do jej obciążenia, zgodnie z wartościami podanymi przez producenta. Za niskie ciśnienie w całym zestawie ciągnik + naczepa to zwiększone zużycie paliwa nawet o 2,5%. I znowu, w przypadku naszego pojazdu to około 3.000 zł oszczędności rocznie. Pamiętaj o tym.

Oszczędności/przebiegi opon

Przebiegi pojazdów ciężarowych w transporcie długodystansowym międzynarodowym i krajowym sięgają ponad 100 tys. km rocznie. Przy takim użytkowaniu, przebiegi opon zazwyczaj zamykają się w przedziale 200-400 tys. km. Wpływ na to ma oczywiście mnóstwo elementów, ale sama opona jest tutaj najważniejsza. Dlatego, gdy kupujesz opony, zawsze pamiętaj o tym, żeby zastanowić się, jaki będzie koszt kilometra jej użytkowania. Innymi słowy, pytaj nie tylko o cenę, ale także o przebiegi.

Oszczędności/serwisowanie

Pamiętaj, że sam zakup i montaż opony to jedynie początek jej serwisowania. Co najmniej raz na kwartał należy sprawdzić i ewentualnie skorygować do zalecanego, ciśnienie w oponach. W tych samych okresach należy dokładnie sprawdzić, czy opona nie ma uszkodzeń mechanicznych lub np. wbitych śrub, czego konsekwencją może być utrata ciśnienia i jej wystrzał.

Pamiętaj, że awaria opony na drodze to nie tylko ogromne koszty, ale także bezpieczeństwo! Podczas inspekcji sprawdza się także prawidłowość zużycia opon. Wczesne wykrycie nieprawidłowości może spowodować, że naprawimy usterkę w pojeździe, która miała wpływ na tę nieprawidłowość, a więc zyskamy nie tylko na przebiegu opony, ale także na innych elementach naszego pojazdu. Serwisowanie, to też rotacja opon między osiami w naczepie, pogłębianie opon, zarządzanie karkasami (zużytymi oponami) do bieżnikowania, i wiele innych.

Chcesz się dowiedzieć więcej, jakie opony są najlepsze dla twojej floty i jak je serwisować?
Sprawdź: https://bit.ly/3q6AV6q