Czy można wykupić ubezpieczenie OC całkowicie online?

Publikacja na zamówienie

Jeśli jesteś posiadaczem pojazdu mechanicznego, to twoim obowiązkiem jest zawarcie umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Cena takiej ochrony ubezpieczeniowej jest uzależniona od wielu czynników. Czy jej zakup wymaga wizyty w placówce zakładu ubezpieczeń, czy też możesz to zrobić całkowicie online?

Zawarcie umowy ubezpieczenia OC

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie OC, to możesz to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wizyta w oddziale danego zakładu ubezpieczeń. Musisz się dostosować do godzin otwarcia oddziału, które w wielu przypadkach mogą być identyczne jak twoje godziny pracy. Oznaczać to może konieczność skorzystania z urlopu tylko po to, żeby zawrzeć umowę ubezpieczenia. Podobnie może to wyglądać w przypadku korzystania z pomocy agenta. Czy zatem możesz wygodnie kupić ubezpieczenie OC online? Jak najbardziej jest to możliwe. Co więcej – zakład ubezpieczeń może ci naliczyć dodatkowy rabat za zamówienie złożone przez internet. Jak przebiega taki proces? Na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego musisz odnaleźć kalkulator ubezpieczeń. Zanim przystąpisz do jego wypełniania, przygotuj:

• dowód rejestracyjny,

• prawo jazdy,

• aktualną polisę ubezpieczeniową (o ile ją posiadasz).

Żeby zakład ubezpieczeń mógł wyliczyć, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, musi wiedzieć, jaki samochód podlega ubezpieczeniu, kim jest jego posiadacz, czy auto ma współwłaścicieli i nie tylko. Towarzystwo ubezpieczeniowe interesuje m.in. to, ile szkód spowodowałeś w ostatnich latach, tzn. ile razy z twojego OC było wypłacane odszkodowanie. Na tej podstawie system wyliczy, ile zapłacisz za OC. Na najniższą składkę mogą liczyć ci posiadacze pojazdów, którzy jeżdżą bezszkodowo, mają więcej niż 26 lat i prawo jazdy dłużej niż 3 lata. Znaczenie ma również ubezpieczany pojazd. Liczy się m.in. marka, model i rodzaj auta, pojemność silnika, aktualny i prognozowany przebieg.

Jeśli zaakceptujesz wyliczoną składkę na OC, to transakcję możesz sfinalizować online. Potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia OC będzie polisa, którą otrzymasz na adres e-mail. Nie musisz tego dokumentu drukować i mieć przy sobie zawsze w pojeździe – nie ma już takiego obowiązku. Kiedy będziesz wyliczać koszt ochrony ubezpieczeniowej prawdopodobnie otrzymasz propozycję zakupu ubezpieczeń dobrowolnych, takich jak NNW, assistance czy autocasco. Jeśli wybierzesz pakiet ubezpieczeń, możesz otrzymać dużo korzystniejsze warunki niż zawierając umowy z różnymi towarzystwami. Podsumowując, największe plusy zakupu ubezpieczenia przez internet to:

• oszczędność czasu,

• oszczędność pieniędzy,

• możliwość zakupu o dowolnej godzinie.

Pamiętaj, że niedopełnienie obowiązku posiadania ubezpieczenia OC w Polsce wiązać się może z wysokimi karami. Kontrolą spełniania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kar zmienia się każdego roku, gdyż są one uzależnione od minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku posiadacz samochodu osobowego może zapłacić karę w wysokości:

• 1040 zł – brak OC do 3 dni,

• 2600 zł – brak OC od 4 do 14 dni,

• 5200 zł – brak OC przez powyżej 14 dni.

Co istotne, przedstawiciel UFG nie musi przyjeżdżać pod adres posiadacza pojazdu i weryfikować, czy ma on OC. Ponad 70 proc. przypadków braku ubezpieczenia wykrywanych jest przez rozwiązania własne tego funduszu, z pominięciem bezpośredniego kontakt z danym posiadaczem pojazdu. Oznacza to, że należy ubezpieczyć nawet samochód, który nie jest użytkowany i stoi w garażu – w przeciwnym wypadku spodziewaj się otrzymania od UFG wezwania do zapłacenia kary. Co więcej – nawet jej zapłacenie nie zwalnia cię z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że najwygodniej możesz to zrobić online.