Czy można dokupić Autocasco do OC? Jak to zrobić, czy warto?

Artykuł sponsorowany

Każdy właściciel swojego nowiutkiego pojazdu od czasu do czasu zastanawia się, co zrobi, kiedy ów wspaniały samochód zostanie skradziony lub gdy kolizja powstała z jego winy spowoduje, że auto wymagać będzie kosztownej naprawy. Nie zostanie ona przecież sfinansowana z ubezpieczenia OC… Odpowiedź na te pytania wydaje się zawierać w jednym słowie – Autocasco.

Czym jest ubezpieczenie Autocasco?

W świadomości wielu osób wciąż tkwi błędne przeświadczenie, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, jakim jest polisa OC, chroni nas przed kosztami każdej szkody, którą spowodujemy i która zostanie spowodowana przez innych uczestników ruchu drogowego. Nic bardziej mylnego. OC chroni nas przed obowiązkiem zadośćuczynienia za szkody wyrządzone innym osobom, np. pokrycia kosztów leczenia lub naprawy pojazdu osoby, której taką szkodę wyrządziliśmy z własnej winy. Jeśli natomiast nasz samochód również przy tym ucierpiał, OC nie pokrywa takich strat.

Z myślą o powyższych  sytuacjach ubezpieczyciel może zaproponować nam ubezpieczenie Autocasco (AC). To forma dobrowolnej ochrony, w ramach której zdarzenia związane z kradzieżą, wandalizmem, szkodami wskutek pogody lub kolizją z naszej winy będą pokrywane przez ubezpieczyciela. Ubezpieczenie AC możemy zakupić razem z obowiązkowym OC lub wykupić je w późniejszym terminie. 

Jaki jest zakres dodatkowej polisy ubezpieczeniowej?

Ubezpieczenie AC różni się zakresem ochrony w zależności od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego wariantu warto dokładnie przeanalizować warunki. W ten sposób upewnimy się, że polisa obejmuje te elementy, na których zależy nam najbardziej.

W swoim klasycznym wydaniu Autocasco daje nam ochronę przed kradzieżą samochodu, jego zniszczeniem oraz uszkodzeniem z naszej winy. Ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze, gdy samochód ulegnie zniszczeniu wskutek powodzi, trzęsienia ziemi, aktu wandalizmu lub uderzenia w zwierzę czy drzewo. Pamiętajmy jednak, że w ofercie znajdują się także podstawowe wersje AC – tańsze, ale obejmujące jedynie ochronę na wypadek zniszczenia samochodu w wyniku działania sił przyrody, kradzieży, włamania i zniszczenia. Wersja podstawowa nie jest oczywiście niepełnowartościowa, warto po prostu porównać wszystkie opcje i wybrać tę, która odpowiada nam najbardziej. Rozbudowana wersja AC polecana jest z reguły właścicielom stosunkowo nowych samochodów (do 6 lat).

AC – czy warto skorzystać z dodatkowej ochrony? 

Kupiłeś nowy samochód, na który oszczędzałeś kilka lat? A może nowe auto zostało zakupione w ramach kredytu samochodowego? W każdym z tych przypadków musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czasami chwila nieuwagi na drodze, pozostawienie samochodu na niestrzeżonym parkingu lub zupełnie niezależne od nas warunki atmosferyczne mogą zniweczyć cały ten niemały wydatek. To możne oznaczać poświęcenie kilku dodatkowych tysięcy złotych na naprawę lub, co gorsza, zakup nowego samochodu.

Autocasco to przede wszystkim komfort psychiczny, który gwarantuje, że w każdej sytuacji ubezpieczyciel weźmie szkodę na siebie, a my będziemy mogli bez problemu dalej cieszyć się naszym ukochanym pojazdem. 

Ile kosztuje ubezpieczenie Autocasco?

Czy AC jest kosztownym ubezpieczeniem? To, podobnie jak w przypadku OC, zależy od wielu czynników oraz od podejścia do szeroko rozumianych kwestii bezpieczeństwa. Główną rolę odgrywa tu kwestia samego samochodu – marki, modelu, rocznika, przebiegu. Podczas wnioskowania o polisę AC musimy także odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących nas jako kierowców. 

Różnice w cenie wynikają także z oferty ubezpieczyciela oraz zniżek, które zdobywamy rokrocznie przy bezpiecznej jeździe i bezproblemowym użytkowaniu pojazdu. Koszt ubezpieczenia AC w zależności od wyżej opisanych czynników może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Jak zatem widać, rozrzut jest dość spory. By dowiedzieć się, ile wyniesie przewidywana składka AC dla naszego samochodu, warto wykonać kalkulację online. Wszyscy najwięksi ubezpieczyciele mają na swoich stronach internetowych wygodne kalkulatory OC i AC.