Cogas – instalacje gazowe dla ciężarówek, zgodne z wymaganiami BAG

Jeszcze przez trzy i pół roku ciężarówki na gaz ziemny będą w Niemczech zwolnione z opłat drogowych. Dotyczy to także samochodów dwupaliwowych, doposażonych w niefabryczne instalacje na sprężony gaz ziemny CNG.

By skorzystać z takiego zwolnienia, instalacja musi spełniać szereg warunków. Jednym z nich jest osiągnięcie większościowego spalania gaz w stosunku do oleju napędowego. CNG powinno stanowić do 60 procent spalanego paliwa, przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia ON. Modyfikacja nie powinna też prowadzić do zwiększenia mocy nominalnej silnika, by nie wpłynąć negatywnie na jego trwałość.

Są też wymagania w zakresie montowania oraz wielkości zbiorników. Regulują to zarówno przepisy TDT jak i normy narzucone przez niemiecką inspekcję BAG. A gdzie szukać firmy, która dostarczy odpowiednią instalację? Właściwą ofertę może przedstawić firma Gascar z Gdańska – www.gascar.eu, już od 12 lat działająca na rynku konwersji gazowych. Pod nazwą Cogas otworzyła ona spółkę wyspecjalizowaną w instalacjach dla ciężarówek, z powodzeniem dostarczając takie produkty dla polskich klientów.

Zdjęcia przedstawiają instalacje wykonane przez firmę Cogas, w ciągnikach siodłowych do transportu międzynarodowego. Fabrycznie były to samochody na olej napędowy, natomiast obecnie zasilane są także gazem i mogą jeździć po Niemczech bez opłat. Na stronie internetowej firmy – www.cogas.pl można też znaleźć przykładowe kalkulacje opłacalności. Mowa tutaj o nawet 2680 euro miesięcznie.