Iveco Strator w wersji na wodór będzie mogło pracować przez kilkanaście lat

Iveco Strator, czyli australijsko-niderlandzka przeróbka Stralisa, doczeka się wydania na paliwa alternatywne. Samochód będzie zasilany wodorem, jego konwersja dokona się w Niemczech, a zamiast Iveco Strator będzie nosił nazwę Quantron Energon.

Quantron to niemiecka firma przerabiająca ciężarówki na prąd lub wodór. W ostatnim czasie już o niej pisałem, w temacie wodorowego Iveco Daily. A teraz firma przygotowuje większy model, bazujący właśnie na Stratorze. Opublikowano już cały szereg zapowiedzi technicznych i wszystko zapowiada się bardzo ciekawie.

Energon ma otrzymać silnik elektryczny o mocy 456 KM, niewielki zestaw baterii o pojemności 110 kWh, dwubiegową przekładnię oraz układ wodorowy od firmy Freudenberg Sealing Technologies. Ten ostatni będzie generował prąd z wodoru, ładując w ten sposób baterie i pozwalając na przejechanie 700 kilometrów. Następnie zapas wodoru będzie musiał zostać uzupełniony.

Strator jako podwozie pod zabudowę:

Dlaczego Quantron przygotuje to wszystko na bazie Stratora? Tego firma nie wyjaśnia, ale wytłumaczenia mogą być dwa. Albo chodzi o efektowny wygląd, albo o dodatkową przestrzeń na elementy napędu, dostępną przed szoferką. Można by tam umieścić na przykład zestaw baterii, podczas gdy zbiorniki wodoru znalazłyby się gdzieś w podwoziu.

Pierwsze, testowe egzemplarze Energona mają wyjechać na drogi już w najbliższych dniach. Uruchomiono też system rezerwacji, zbierając od chętnych przewoźników po 10 tys. euro przedpłaty. Pierwsze odbiory planowane są na koniec 2021 roku, natomiast seryjna produkcja powinna wystartować w połowie roku 2022. A jeśli już ktoś odbierze swojego Energona, ciężarówka powinna mu służyć przez kilkanaście lat.

Wspomniany dostawca układu wodorowego, firma Freudenberg Sealing Technologies, oszacował na jak długo wystarczą jego ogniwa. Przewiduje się tutaj wytrzymałość 35 tys. godzin, co można przeliczyć na 3,5 tys. dni 10-godzinnej pracy. Przy założeniu pojedynczej obsady i uwzględnieniu kilkunastu weekendów, będzie to więc kilkanaście lat.

Startor z dzienną kabiną: