BYD Trucks – zaawansowane technologicznie baterie w pojazdach użytkowych

Publikacja na zamówienie

Inter Cars zdecydował się na rozpoczęcie współpracy z BYD Trucks, jednym z liderów rynku pojazdów zeroemisyjnych na świecie. Dedykowany Instytut Badań Pojazdów Ciężarowych firmy BYD zajmuje się badaniami i rozwojem, projektowaniem pojazdów i podwozi dla ciężarówek z napędem elektrycznym, a także pojazdów specjalnych przeznaczonych do wykorzystania w logistyce, budownictwie, pracach sanitarnych i portowych. Za sprzedaż w Polsce pojazdów z logo BYD odpowiedzialna jest spółka zależna Inter Cars SA, Armatus.

Na naszych drogach w najbliższym czasie będzie przybywało pojazdów elektrycznych. Potencjalni użytkownicy obawiają się jednak wielu aspektów technicznych, technologii wykorzystanych przy produkcji pojazdów elektrycznych, a także samozapłonu akumulatora. Czy słusznie?

Akumulatory w pojazdach elektrycznych

Wyróżniamy trzy technologie stosowane w akumulatorach do pojazdów elektrycznych: LTO, NMC i LFP. LTO jest technologią wykorzystywaną najczęściej w autobusach i charakteryzuje się szybkim tempem ładowania. Technologie NMC i LFP wykorzystywane są w pozostałych pojazdach, zarówno osobowych, dostawczych, jak i ciężarowych. Akumulatory wykonane w technologii LFP są obecnie uznawane za bezpieczniejsze niż wykonane w technologii NMC, natomiast LFP jest rozwiązaniem tańszym, cechującym się niższą gęstością energii. Akumulator w pojazdach elektrycznych pełni kluczową rolę, wpływa na wydajność, zasięg oraz osiągi. Wybierając elektryka warto przeanalizować parametry jego akumulatora oraz bezpieczeństwo, które oferuje.

Żelazowo-fosforanowe akumulatory BYD

BYD jest pierwszą na świecie firmą, która w pełni zaadoptowała akumulatory żelazowo-fosforanowe do użytku motoryzacyjnego. Wysokowydajne akumulatory są bezpieczne, stabilne, przyjazne dla środowiska. Zastosowana technologia LFP charakteryzuje się wyższą żywotnością- umożliwia osiągniecie nawet do 5000 cykli ładowania. Dla porównania akumulatory NMC mają żywotność około 2000 cykli. Dzięki wysokiej wytrzymałości akumulatorów, BYD jest w stanie zaoferować bardzo konkurencyjne warunki gwarancji na akumulatory stosowane w swoich pojazdach. W przypadku BYD ETP3 jest to 8 lat lub 200 000km, a w przypadku BYD ETM6 gwarancja na akumulator to 5 lat lub 500 000km. Akumulatory LFP w pojazdach BYD gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do akumulatorów NMC, co wynika z ich większej stabilności termicznej i chemicznej. Ryzyko przegrzania bądź samozapłonu jest zminimalizowane, dodatkowo układ chłodzenia BTMS zapewnia optymalną temperaturę pracy akumulatora, dzięki czemu pojazd może być użytkowany nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych.

Akumulatory BYD wyróżniają się pionierską technologią „Blade Battery”, która zwiększa bezpieczeństwo i wydajność baterii. Blade Battery charakteryzuje się innowacyjną konstrukcją. Złożone są one z płaskich ogniw o wysokim współczynniku powierzchni do objętości. W wyniku tej struktury nie marnuje się miejsce między poszczególnymi modułami niwelując różnice w gęstości energii względem akumulatorów NMC. Akumulatory BYD Blade Battery nie zawierają metali ciężkich oraz toksycznych elektrolitów, mogą być łatwo poddane recyklingowi, co czyni je jeszcze bardziej przyjaznymi dla środowiska.
 
Podsumowując akumulatory BYD Trucks zapewniają poprawę bezpieczeństwa, wydajności i trwałości pojazdów elektrycznych. To sprawdzone i rekomendowane przez czołowego dostawcę rozwiązań elektromobilnych na świecie produkty, które sprawdzą się w każdych warunkach eksploatacyjnych.

Więcej informacji o pojazdach BYD Trucks można uzyskać od przedstawiciela handlowego firmy Armatus: Marcin Opala, e-mail: [email protected]; tel.kom. +48 669 990 360