Bułgarski kierowca otrzyma od belgijskiej firmy 111 tys. euro – to wyrównanie wypłat z przeszłości

Siedmiu bułgarskich kierowców otrzyma łącznie 236 tys. euro. Zgodnie z wyrokiem belgijskiego sądu, pieniądze te będą wyrównaniem dla zaniżonych wynagrodzeń z przeszłości.

Cała siódemka jeździła dla belgijskiej firmy RMT z miejscowości Tessenderlo. Problem jednak w tym, że umowy o pracę podpisali z bułgarskim oddziałem, noszącym nazwę Rematra. Wynagradzano ich więc na bułgarskich warunkach, a podstawa pensji wynosiła zaledwie 211 euro miesięcznie.

Choć kierowcy byli zatrudnieni w Bułgarii, swoją pracę wykonywali przede wszystkim w Belgii. Również w Belgii odbywało się zarządzanie ich pracą. Dlatego też w sprawę zaangażował się belgijski związek zawodowy BTB-ABVV, w imieniu bułgarskich kierowców wstępując na drogę sądową.

Gdy Sąd Pracy w Hasselt przeanalizował sposób zatrudnienia kierowców, nie miał żadnych wątpliwości – powinni oni podlegać belgijskim przepisom i otrzymywać wypłaty na belgijskim poziomie. Stąd też kwota 236 tys. euro, która ma stanowić wyrównanie ich wynagrodzeń z przeszłości.

Szczególni duży zwrot otrzyma dwóch kierowców, którzy jeździli dla RMT najdłużej. Mowa tutaj o dokładnie 111 oraz 97 tys. euro. Można więc powiedzieć, że jeśli przewoźnik faktycznie wypłaci im te pieniądze, z powodzeniem będą mogli kupić sobie własną ciężarówkę, i to za gotówkę!