Branża TSL — co warto wiedzieć o pracy w transporcie, spedycji i logistyce?

Publikacja na zamówienie

Rozważasz zmianę ścieżki kariery, a może jesteś na etapie decyzji dotyczących dalszej edukacji? Podczas przeglądania ofert różnego rodzaju kursów i studiów z pewnością natkniesz się na propozycje z branży TSL. Praca w transporcie, spedycji czy też logistyce jest przyszłościowa, jednak nie jest dla każdego. Sprawdź, czy kariera w branży TSL będzie w twoim przypadku strzałem w dziesiątkę.

Spedycja

Zainteresowanie pracą w spedycji od lat nie maleje, co bez wątpienia jest związane z rozwojem międzynarodowego transportu i intensywną działalnością polskich firm na rynkach europejskich. Spedytor zajmuje się szeroko pojętą organizacją przewozów. Oznacza to, że m.in. czuwa nad procesem spedycji i obsługą zleceń, przygotowuje niezbędną dokumentację przewozową i stara się pozyskać nowych klientów.

Praca w spedycji wymaga przede wszystkim odpowiedzialności. Spedytor powinien być opanowany w każdej sytuacji i szybko reagować w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Mile widziana jest również umiejętność działania w stresie i pod presją czasu. Ponadto ważne jest radzenie sobie w pracy w zespole. W karierze w spedycji może przydać się ukończenie technikum, kursów czy też studiów związanych z branżą TSL.

Logistyka

Logistyka obejmuje wiele ciekawych specjalizacji np. e-logistykę czy też ekologistykę. Logistyk zajmuje się planowaniem, realizowaniem i monitorowaniem procesów związanych z przepływem dóbr. Jego obowiązki mogą dotyczyć różnych etapów procesu logistycznego, ale równie dobrze mogą skupiać się wokół konkretnej procedury np. obsługi reklamacji związanych z przebiegiem transportu czy też analizy rynku logistycznego.

Osoby zainteresowane karierą w logistyce powinny pomyśleć o profilowym wykształceniu, choć często nie jest to obowiązkowy wymóg w procesie rekrutacji. Swoje kompetencje można podnieść poprzez ukończenie np. technikum logistycznego bądź studiów na kierunkach logistycznych. W przypadku doświadczenia w branży warto pomyśleć np. o kursie managera w branży TSL z oferty wirtualnej akademii TransEdu. Zawód logistyka jest polecany osobom odpowiedzialnym, odpornym na stres i komunikatywnym.

Transport

Podstawowym zadaniem transportu jest przemieszczenie ludzi bądź ładunków do punktu docelowego w określonym czasie. W kontekście branży TSL zazwyczaj przedmiotem ładunku są różnego rodzaju dobra. Przed rozpoczęciem kariery i szkolenia w transporcie warto wybrać specjalizację. Przykładowo na stronie https://edu.trans.eu/ można zapisać się na kurs związany z transportem drogowym.

Oprócz zawodu kierowcy czy kuriera można zostać np. inżynierem transportu. Taka osoba zajmuje się opracowaniem, organizacją i nadzorowaniem bezkolizyjnego przejazdu środków transportu, co wymaga odpowiedzialności, kreatywności i dobrej koncentracji. Z kolei kierowcy międzynarodowi powinni być gotowi np. na kilkutygodniową rozłąkę z rodziną. Zawód kuriera wymaga natomiast umiejętności pracy pod presją czasu, komunikatywności i przeważnie również dobrej kondycji.