Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy – czym się różni?

Publikacja na zamówienie

Czy wiesz, że młodzi kierowcy w przedziale wiekowym 18-25 lat płacą za ubezpieczenie samochodu średnio nawet 3-krotnie więcej niż osoby zmotoryzowane powyżej 55 roku życia[1]? Sprawdź, jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy, kogo dotyczy i czym różni się od ofert kierowanych do ludzi z większym doświadczeniem za kółkiem.

Kogo obowiązuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

W Polsce prawo jazdy kategorii B mogą mieć osoby, które są pełnoletnie. Nie oznacza to, że tylko 18-latkowie określani są mianem młodego kierowcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe nazywają tak osoby, które mają od 18 do 26 lat, chociaż zdarzają się przypadki, gdy granica wieku sięga 29 lat. Bardzo ważny jest również staż za kółkiem – 2-3 lata. Co to oznacza? Że ubezpieczenie samochodu będzie najprawdopodobniej droższe niż w przypadku osób starszych, które mogą pochwalić się większym doświadczeniem za kółkiem. Da się jednak tego uniknąć np. poprzez dopisanie młodego kierowcy do polisy innego pojazdu, którego właścicielem jest osoba jeżdżąca bezkolizyjnie i mająca prawo jazdy od lat.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Wysokość składki ubezpieczenia samochodu jest uzależniona od kilku czynników i nie jest nim wyłącznie wiek oraz doświadczenie młodego kierowcy. Warto porównać dostępne oferty oraz wybrać tę, która zapewni wystarczającą ochronę i to adekwatnej cenie.

Koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy m.in. zależy od:

  • wieku kierującego,
  • stażu za kierownicą,
  • stanu cywilnego,
  • zawodu,
  • miejsca zamieszkania,
  • kondycji pojazdu (wiek),
  • marki samochodu,
  • modelu auta,
  • pojemności i mocy silnika,
  • przebiegu kilometrów.

W przypadku nowszych samochodów o mniejszej pojemności silnika składki za ubezpieczenia samochodu dla młodych kierowców są przeważnie niższe.

Jaka jest różnica między podstawowym ubezpieczeniem samochodu a tym dla młodego kierowcy?

Zakres ubezpieczenia samochodu zarówno dla doświadczonych, jak i młodych kierowców jest taki sam. Jaki jest zatem powód wyższych cen? Przede wszystkim statystyki dotyczące ilości wypadków oraz kolizji drogowych – dlatego ubezpieczyciele podwyższają składki. Należy jednak pamiętać, że warto korzystać z wyszukiwarek ofert i porównać ceny, gdyż nie wszyscy ubezpieczyciele identycznie oceniają młodych kierowców.

Decydując się na OC i/lub AC za pośrednictwem PKO BP można skorzystać z promocji, dzięki której płatność da się rozłożyć na 4 raty 0% (możliwość skorzystania z promocji jest uzależniona od warunków regulaminu) – w ten sposób koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy nie będzie od razu aż tak obciążać portfela.


[1] Na podstawie wyliczeń przygotowanych przez portal rankomat.pl