Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce (2022) – piątek, sobota i niedziela z utrudnieniami

Dzisiejszy dzień jest przedostatnim bez wakacyjnych zakazów ruchu na polskich drogach. Już w najbliższy piątek ograniczenia wejdą w życie i utrzymają się przez wszystkie weekendy rozpoczynających się wakacji szkolonych.

Zakazy będą obowiązywały w dniach od 24 czerwca do 26 sierpnia 2022 roku włącznie. Trzeba będzie ich przestrzegać w każdy piątek od godziny 18 do 22, w każdą sobotę od godziny 8 do 14 i w każdą niedzielę od godziny 8 do 22.

Ograniczenia obejmą samochody o DMC powyżej 12 ton, choć z pewnymi wyjątkami. Przewidziano przede wszystkim wyjątek dla pojazdów powracających do Polski w ramach transportu międzynarodowego, a więc na przykład piątkowe zjazdy odbędą się bez przeszkód. Zakaz nie dotyczy też ciężarówek stojących w kolejce do opuszczenia granic kraju oraz pojazdów, które przekroczyły granicę Polski przez zakazem i nie przejechały więcej niż 50 kilometrów. Będzie też wyjątek na przykład dla transportu towarów szybko psujących się, a więc transport chłodniczy również będzie odbywał się bez przeszkód. Pełen katalog takich wyjątków możecie też sprawdzić w rozporządzeniu, pod tym linkiem.

Tydzień później, 2 lipca, swoje wakacyjne zakazy wprowadzą także Niemcy. O tym będę jednak informował w innym tekście, za kilka dni, jako że prowadzę ostatnie przygotowania do zaprezentowania tego tematu na mapie. Niemieckie zakazy nie obowiązują bowiem na wszystkich drogach, czyniąc ten temat skomplikowanym.


Źródło zdjęcia: Kabina ciężarówki w pomiarach kamerą termowizyjną – nawet 55 stopni na pauzie