Bożonarodzeniowe zakazy ruchu w 2020 roku – wprowadzono bardzo liczne wyjątki

Już jutro wigilia, więc najwyższy czas na przejrzenie świątecznych zakazów ruchu w Polsce oraz w otaczających nas krajach. Będą one wyraźnie inne niż w ubiegłych latach, za sprawą wyjątków wprowadzonych w Niemczech. A przy okazji spojrzymy też na sytuację we Francji i Beneluksie, z myślą o kierowcach wracających z Wielkiej Brytanii.

1. Polska:

24 grudnia w Polsce nie stosuje się zakazów. 25 oraz 26 grudnia będą one obowiązywały w godzinach od 8 do 22, dla pojazdów o DMC powyżej 12 ton.

Wśród wyjątków będzie między innymi pozwolenie na przejazd dla pojazdów wracających z  zagranicy, w ramach transportu międzynarodowego. Nawet 25 lub 26 grudnia będzie można więc legalnie zjechać z trasy do Polski.

2. Niemcy

Również w Niemczech zakazy zaplanowano na dni 25 oraz 26 grudnia. Mają one obowiązywać od północy do godziny 22, dla pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony.

Co jednak ważne, tylko dwa landy – Bayern oraz Brandenburg – postanowiły te zakazy utrzymać. Reszta kraju zniosła zakazy dla wszystkich ciężarówek o normatywnych wymiarach, w tym nawet dla przejazdów na pusto. Oficjalne potwierdzenie BAG dla tych informacji znajdziecie pod tym linkiem, a pod całym tekstem znajdziecie mapę landów.

Landy ze zawieszonymi zakazami: Hessen oraz Rheinland-Pfalz (do 10 stycznia), Nordrhein-Westfalen (do 18 stycznia), a także Baden-Württemberg, Berlin, Bremen, Hamburg, Mecklenburg-Vorpommern, Niedersachsen, Schleswig-Holstein, Saarland, Sachsen-Anhalt, Sachsen oraz Thüringen (do 31 stycznia)

3. Czechy:

W Czechach zakazy będą obowiązywały 24, 25 oraz 26 grudnia, w godzinach od 13 do 22, dla pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony.

4. Słowacja:

Na Słowacji zakazy będą obowiązywały 24, 25 oraz 26 grudnia, od północy do godziny 22, dla pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony.

5. Francja

Francuski zakaz świąteczny obejmuje dni 24 oraz 25 grudnia. 24 grudnia rozpoczyna się o godzinie 22 i nieprzerwanie trwa do 25 grudnia, również godziny 22.

6. W Belgii oraz Niderlandach zakazów się nie stosuje.

Poniżej zamieszczam poglądową mapę niemieckich landów. Zgodnie z nią, do Polski będzie można dostać się przez granicę w Kołbaskowie (Mecklenburg-Vorpommern) oraz Jędrzychowicach (Sachsen). Do przejść granicznych w Świecku, Gubinie oraz Olszynie niestety nie dojedziemy, jako że Brandenburg utrzymał świąteczne zakazy.