Blokady dróg oraz niszczenie ładunków – francuscy rolnicy paraliżują transport

Dwie powyższe mapy, zapisane z Google Maps około godziny 11.30, doskonale pokazują dzisiejszą sytuację we Francji. Protesty rolników rozgrzały tam na naprawdę potężną skalę, a szczególnie mocno ucierpieli na tym przewoźnicy i kierowcy ciężarówek.

Rolnicze blokady trwają już od końca ubiegłego tygodnia, z każdym dniem przebierając na sile. Tylko dzisiaj zablokowano między innymi autostrady A1, A2, A9, A16, A23, A26, A42, A43, A54 oraz długą listę dróg krajowych. By natomiast ograniczyć powstające w ten sposób korki, francuska policja wręcz zakazuje korzystania z wybranych autostrad, kierując ruch na objazdy lub trasy niższej kategorii.

Poza związanymi z tym wszystkim opóźnieniami, na kierowców i przewoźników czeka też dodatkowe zagrożenie. Jak donosi agencja „Routers”, zwłaszcza na południu kraju protestujący mają tam wyłapywać ciężarówki z chłodniami i szukać w nich importowanej żywności. W ten sposób, w czasie protestu na autostradzie A7, zniszczono kompletne ładunki warzyw i owoców.

Niszczenie ładunku:

Uczestniczące w proteście ciężarówki:

Przykład blokowania autostrady A7:

Są miejsca, w których rolnicy otrzymali wsparcie ze strony francuskich firm przewozowych. W blokadach uczestniczą więc także ciężarówki, obwieszone protestacyjnymi banerami. Ich właściciele domagają się poprawienia sytuacji w transporcie, w tym skuteczniejszej walki z zagraniczną konkurencją. Jeśli natomiast chodzi o motywację samych rolników, to wskazuje się tutaj zbyt niskie ceny skupu, unijne ograniczenia w zakresie stosowania nawozów, a także wysokie ceny oleju napędowego dla maszyn rolniczych.

Kiedy sytuacja może ulec poprawie? Dzisiaj lub jutro (czwartek lub piątek) rząd ma przedstawić swoją odpowiedź na żądania rolników. Jak podaje agencja „PAP”, francuski premier zwołał w tym celu specjalne posiedzenie z ministrami. Niemniej nie ma żadnej gwarancji, że rządowa propozycja doprowadzi do natychmiastowego zakończenia protestu. Dlatego niewykluczone jest kontynuowanie akcji także w kolejnym tygodniu.