Blokada nie tylko w Świecku, ale też w Gubinku – trzy doby protestu na granicach

Już tylko kilkanaście godzin zostało do rozpoczęcia trzydniowych protestów na polsko-niemieckiej granicy. Nic nie wskazuje na to, by akcja mogła zostać odwołana, a wręcz przeciwnie, rolnicy tylko rozszerzyli swoje plany, chcąc blokować aż dwa przejścia jednocześnie.

Blokada przejścia granicznego w Świecku rozpocznie się w niedzielę o godzinie 13.00, obejmując wszystkie samochody, w obu kierunkach. Siedem godzin później, w niedzielę o godzinie 20.00, ma rozpocząć się druga, dodatkowa blokada, tym razem na przejściu granicznym w Gubinku. To oznacza, że ciężarówki nie będą mogły skierować się na najbliższe przejście alternatywne względem Świecka, zamiast tego będąc skazanym na Kołbaskowo, Olszynę lub Zgorzelec. Pojazdy o DMC do 7,5 tony będą mogły ewentualnie przejechać przez Kostrzyn.

Policja przygotowuje już tymczasową organizację ruchu. Podobnie jak w czasie poprzedniego protestu w Świecku, samochody ciężarowe zmierzające na zachód będą musiały opuścić autostradę A2 jeszcze na węźle z drogą ekspresową S3. Nie pomoże też przejazd starą „dwójką”, jako że na węźle Rzepin ciężarówki będą mogły włączyć się na autostradę A2 tylko w kierunku wschodnim. Jedyny wyjątek obejmie transporty ponadnormatywne, gdyż te mają być przez rolników przepuszczane.

Na obu przejściach protesty mają utrzymać się aż do środowego wieczora – godziny 20.00 w Świecku oraz godziny 22.00 w Gubinku. To oznacza, że przejazd będzie blokowany przez dokładnie trzy doby. Uwzględniając ogromne natężenie ruchu na polsko-niemieckich granicach, sięgające 17 tys. ciężarówek dobowo, zapowiadają się gigantyczne utrudnienia i niemałe straty.

Policyjny komunikat o organizacji ruchu (KPP Słubice):

Kierowców jadących autostradą A2 w kierunku przejścia granicznego w Świecku, a zbliżających się do węzłów Jordanowo, Rzepin, Świecko, prosimy o zachowanie ostrożności i stosowane się do nowych znaków i sygnałów. Zmiana w organizacji będzie polegała na sprowadzeniu pojazdów z dwóch w jeden pas ruchu. W związku z tym mogą pojawić się zatory. Na węzłach przez całą dobę, będą pracować policjanci. Na pierwszym węźle Jordanowo policjanci będą sprowadzać samochody ciężarowe łącznicą na trasę S3. Na węźle Rzepin samochody ciężarowe będą sprowadzane łącznicą w kierunku Rzepina i Ośna lubuskiego. Węzeł Świecko, będzie miejscem zamknięcia autostrady.

Kierujący samochodami ciężarowymi na węźle Jordanowo z A2 będą sprowadzane na S3, a dalej w kierunku Zielonej Góry proponując jazdę drogą K-27 w kierunku Żar na przejście graniczne w Olszynie.