Białoruś nie zablokowała transportu – jest porozumienie w sprawie zezwoleń na rok 2021

Źródło zdjęcia: Białoruskie wydanie “NL tuningu” – piękna, 16-letnia Scania 114 380 z Witebska

Co dalej w sprawie transportu na Białoruś? Kolejki na granicach pozostają w niechlubnej normie, a praktyki ze strony białoruskich celników nadal budzą mnóstwo kontrowersji. Jest za to pewna dobra wiadomości, w postaci przyznania nowego kontyngentu zezwoleń.

Istniały obawy, że Białorusini sparaliżują rozmowy w sprawie zezwoleń. W ten sposób mogliby dotrzymać swoich politycznych gróźb i ograniczyć transport drogowy przez ich terytorium. Wbrew wszelkim obawom rozmowy były jednak szybkie, sprawne i zakończone powodzeniem. Wystarczyła przy tym wideokonferencja, którą Polacy i Białorusini zdalnie przeprowadzili 8 października.

Jak określa to organizacja przewoźników TLP, ilość zezwoleń na rok 2021 będzie „satysfakcjonująca”. Mowa o 205 tys. sztuk dla każdej ze stron, w tym 187 tys. zezwoleń ogólnych, 11 tys. zezwoleń tranzytowych oraz 7 tys. zezwoleń na „kraje trzecie”. Łącznie każdy kraj będzie miał o 6 tys. więcej zezwoleń niż na rok bieżący, choć nieco ograniczono zezwolenia tranzytowe, zwiększając za to ilość zezwoleń ogólnych.

A tymczasem trwają dalsze negocjacje z Ukrainą oraz przygotowania do rozmów z Rosją. Przy tym rozmowy polsko-ukraińskie to już kontynuacja, jako że przy poprzednim spotkaniu nie udało się dojść do porozumienia.