Belgijska policja na patrolu w ciągniku siodłowym – mandaty za korzystanie z telefonu

Zdjęcia: fragmenty reportażu VRT

Brytyjski pomysł, by kontrolować ciężarówki przy użyciu ciągników siodłowych, najwyraźniej bardzo spodobał się w Belgii. Sprawdzano go w miniony weekend, przy użyciu zupełnie niepozornego Iveco.

Akcję prowadzono w regionie Oost Vlaanderen, na autostradach w okolicach Gentu. Policjanci korzystali z ciągnika siodłowego Iveco Stralis, wyposażonego w krótką kabinę oraz zestaw niebieskiego oświetlenia. Stroboskopy ukryto na tylnej ścianie oraz za bocznym przeszkleniem, a jedynym wyróżnikiem widocznym na pierwszy rzut oka były policyjne godła, naklejone na bocznych drzwiach.

Policyjne Iveco wyprzedzało inne ciężarówki, a funkcjonariusz siedzący po stronie pasażera zaglądał do wnętrza kabin. Szukano przy tym kierowców korzystających z telefonów, a następnie ściągano ich z drogi i wystawiano mandaty na 116 euro.

Kontrole tego typu mają być powtarzane, z uwagi na wysoką skuteczność oraz dużą ilość wypadków związanych z telefonami. A gdyby ktoś chciał zobaczyć akcję z minionego weekendu, zapraszam do reportażu belgijskiej telewizji „VRT”, dostępnego pod tym linkiem.