Będzie nowy podatek dla kierowców? OC ma być wyższe o ryczałt na utrzymanie oddziałów ratunkowych

gitd_renault_premium_najechanie_na_tyl_3

Ministerstwo Zdrowia opracowało plany, które mogą doprowadzić do znacznego podwyższenia stawek za ubezpieczenie OC. Zapytacie co ma jedno do drugiego? A ma, gdyż chodzi tutaj o ryczałt na leczenie ofiar wypadków drogowych, wliczany w ubezpieczenie OC i mający uzupełniać budżety Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR).

Tok myślenia urzędników jest następujący – skoro kierowcy powodują ogromną ilość wypadków, zaś ich ofiarami zajmują się właśnie SOR-y, będące często w trudnych sytuacjach finansowych, to kierowcy powinni się po prostu dołożyć. I dołożenie to miałoby polegać właśnie na stałym ryczałcie wliczanym w ubezpieczenie OC i prowadzącym naturalnie do znacznego podwyższenia stawek. Ubezpieczyciele już biją na alarm, że tylko w ciągu ostatnich miesięcy OC podrożało o średnio 20 proc., zaś powyższe ryczałty tylko pogorszyłyby tę sytuację. Mówi się wręcz o możliwości „cenowego trzęsienia ziemi”.

A przy okazji, tak szczerze odpowiedzmy sobie na pytanie – dlaczego kierowca, który nie spowodował żadnego wypadku od na przykład 20 lat, miałby płacić za leczenie ofiar innych kierujących? Oczywiście teoretycznie można by uzależnić taki ryczałt na przykład od historii ubezpieczeniowej danej osoby, choć w praktyce i to nie byłoby rozwiązaniem. Na drogach nie brakuje bowiem samochodów firmowych lub po prostu leasingowanych, w których ubezpieczający nigdy nawet nie siądzie za kierownicą.