OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 17 Marzec, 2016

Będzie nowy podatek dla kierowców? OC ma być wyższe o ryczałt na utrzymanie oddziałów ratunkowych

gitd_renault_premium_najechanie_na_tyl_3

Ministerstwo Zdrowia opracowało plany, które mogą doprowadzić do znacznego podwyższenia stawek za ubezpieczenie OC. Zapytacie co ma jedno do drugiego? A ma, gdyż chodzi tutaj o ryczałt na leczenie ofiar wypadków drogowych, wliczany w ubezpieczenie OC i mający uzupełniać budżety Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR).

Tok myślenia urzędników jest następujący – skoro kierowcy powodują ogromną ilość wypadków, zaś ich ofiarami zajmują się właśnie SOR-y, będące często w trudnych sytuacjach finansowych, to kierowcy powinni się po prostu dołożyć. I dołożenie to miałoby polegać właśnie na stałym ryczałcie wliczanym w ubezpieczenie OC i prowadzącym naturalnie do znacznego podwyższenia stawek. Ubezpieczyciele już biją na alarm, że tylko w ciągu ostatnich miesięcy OC podrożało o średnio 20 proc., zaś powyższe ryczałty tylko pogorszyłyby tę sytuację. Mówi się wręcz o możliwości „cenowego trzęsienia ziemi”.

A przy okazji, tak szczerze odpowiedzmy sobie na pytanie – dlaczego kierowca, który nie spowodował żadnego wypadku od na przykład 20 lat, miałby płacić za leczenie ofiar innych kierujących? Oczywiście teoretycznie można by uzależnić taki ryczałt na przykład od historii ubezpieczeniowej danej osoby, choć w praktyce i to nie byłoby rozwiązaniem. Na drogach nie brakuje bowiem samochodów firmowych lub po prostu leasingowanych, w których ubezpieczający nigdy nawet nie siądzie za kierownicą.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. Da An napisał(a):

  A jak polityce, którzy wyrządzają szkodę swoimi decyzjami milionom polaków, nic za to nie płacą?

 2. andrzej napisał(a):

  Rownie dobrze moglby zapytac dlaczego czlowiek caly zycie korzystajacy z komunikacji publicznej ma placic za leczenie ofiar wypadkow drogowych? bo teraz pieniadze na to leczenie ida z podatkow, nie prawdaz? W Irlandii na ten przyklad ubezpiecznie komunikacyjne wykupuje sie na kierowce a nie na samochod i wtedy w razie wypadku koszty leczenia szpitalnego pokrywa sprawca wypadku ze swojego ubezpieczenia, ma to ciut wiecej sesnu, zgadzacie sie?

 3. Seba napisał(a):

  Może niech w końcu pomyślą i wprowadzą OC od kierowców, a nie bezsensownie od pojazdów jak to jest do tej pory. Jeździsz bezwypadkowo 30 lat kupujesz nowe auto i bulisz 2000zł OC bo Cie stać to płać? Każdy kierowca by miał potrąconą zniżke za wypadek a nie niczemu winien właściciel pojazdu.

 4. Mateusz napisał(a):

  Seba, za dużo pieniędzy wyszło by z kasy narodowej przy takim rozwiązaniu 🙂

 5. Bob napisał(a):

  Ktoś powinien się w końcu za te bzdury wziąć.
  Co miesiąc podatek dla utrzymania urzędów pracy i bezrobotnych – dodatkowy
  Podatek od oddychania. Jakby nie było płacimy podatek za powietrze którym oddychamy.
  Podatek za opady atmosferyczne.
  Podatek za walkę z globalnym ociepleniem.
  ZUS nalicza składkę 9% od zarobków jednak jako koszt na picie wykazujemy 7,2% reszta według państwa to zysk dla podatnika, a może jakaś danina.

  Podczas wypłaty z najniższej krajowej zabierają nam 1/4 w podatkach kolejną 1/4 TO z tych 1850 zostaje 1016 złotych jakby tak doliczyć jeszcze akcyzy to sytuacja wygląda całkiem nieciekawie.

  Odnośnie tej głupoty co to urzędasy wymyślili. A do jasnej anielki od czego jest NW nie wspominając o obowiązkowym ubezpieczeniu.

 6. Stasz napisał(a):

  Twórzmy nowe bezsensowne przepisy i zatrudniajmy coraz to więcej urzędników żeby generowali koszty przy jednoczesnym zadłużaniu się państwa – Logika Lewactwa

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.