Baltic Hub (DCT Gdańsk) rozbudowuje się na potęgę, a kierowcom brakuje awizacji

Gdański terminal kontenerowy, do ubiegłego roku znany jako DCT Gdańsk, a obecnie noszący nazwę Baltic Hub, regularnie szczyci się swoimi wynikami. Dane z 2022 roku mówią o przeładowaniu ponad 2 milionów TEU, co odpowiada ponad 2 milionom kontenerów 20-stopowych. Jest to najwyższy wynik na całym Morzu Bałtyckim, a przy okazji też świadectwo ogromnego wzrostu. Co więcej, na tym Baltic Hub nie zamierza poprzestawać, już na przyszły rok planując finał olbrzymiej przebudowy. Jej wartość określono na 470 milionów euro, a efektem ma być osiągnięcie przepustowości na poziomie 4,5 miliona TEU rocznie.

Wszystkie te liczby brzmią naprawdę imponująco. Gdy jednak zapytamy o Baltic Hub przewoźników drogowych oraz kierowców ciężarówek, możemy poznać jeszcze jeden, niestety mniej pozytywny zestaw statystyk. Jest nim dostępność awizacji, które trzeba rezerwować przed każdym złożeniem lub podjęciem kontenera.

Jak wiadomo, ciężarówki z „puszkami” zwykle wykonują szybkie, krajowe trasy. Taka specyfika pracy sprawia, że awizacji zazwyczaj szuka się na bieżącą dobę, bez dalekiego planowania. Tymczasem elektroniczny system awizacyjny wygląda na coraz bardziej przeciążony. Jak wskazują przewoźnicy, wyłapanie wolnych terminów wymaga dosłownie czatowania przy komputerze, po czym już o godzinie 9 rano wszystkie „okienka” aż do północy potrafią być wypełnione. W praktyce to natomiast sprawia, że wielu kierowców ciężarówek spędza dzień na pauzie w kabinie, zmagając się przy tym z upałami, by dopiero po północy móc wjechać na terminal, pobrać kontener i rozpocząć pracę.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że po przyszłorocznej przebudowie dwukrotnie zwiększy się nie tylko ogólna przepustowość terminalu, ale też możliwości obsługi ciężarówek, z odpowiednim zwiększeniem zatrudnienia na suwnicach i dostępnością awizacji nadążającą za potrzebami. Tymczasem dołączam zestaw rzutów ekranu…

25 lipca, godzina 12.29, awizacje na ten sam dzień:

25 lipca, godzina 12.29, awizacje na dzień kolejny:

26 lipca, godzina 9.45, awizacje na ten sam dzień: