transfactor3665
Opublikowane 16 Grudzień, 2016

Automatyczne łańcuchy, na krążkach obracających się przy kole – sposób na wygodę zimą – AKTUALIZACJA

lancuchy_automatyczne_norwegia

Aktualizacja, 16.12.2017:

Otrzymałem właśnie odpowiedź od norweskich służb drogowych, dotyczącą stosowania automatycznych łańcuchów. Brzmi ona następująco:

It is correct that the automatic chains are enough for the whole drive axle, which means it will be used on both sides of the inner wheels of the twin wheels. It is nevertheless recommended to bring two more regular chains for outer wheels, because of the road conditions in Norway.

Na język polski można przetłumaczyć to tak:

Zgadza się, automatyczne łańcuchy wystarczają na całą oś napędową, stosując je przy obu wewnętrznych kołach koła bliźniaczego. Niemniej zaleca się posiadanie dwóch dodatkowych zwykłych łańcuchów, na koła zewnętrzne, z uwagi na warunki drogowe w Norwegii.

Podsumowując: stosując zestaw automatycznych łańcuchów spełniamy wymóg obecność łańcuchów dla całej osi napędowej. Tym samym dwa wirujące łańcuchy zastępują nam aż cztery łańcuchy konwencjonalne. Posiadanie dwóch dodatkowych łańcuchów na zewnętrzne koła jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe. Gdyby ktoś potrzebował oryginału wiadomości, chcąc mieć zabezpieczenie na wypadek kontroli, mogę przesłać je na e-maila.


Tekst zaktualizowany we fragmencie dotyczącym norweskich przepisów.

W ramach przyglądania się zimowym rozwiązaniom, chciałbym teraz zaprezentować rozwiązanie znane już od dłuższego czasu, a mimo to pozostające sporą ciekawostką. Są to urządzenia wrzucające łańcuchy pod koła napędowe – bardzo drogie, ale też bardzo szybkie i wygodne w użyciu.

Powyższe zdjęcie podesłał Czytelnik Andrzej, który pracuje jako kierowca ciężarówki w Norwegii. To właśnie tam spotkał się on z automatycznymi łańcuchami, jako że zatrudniająca go firma zamontowała to rozwiązanie do części ciągników. Ponadto łańcuchy tego typu spotkamy w Norwegii chociażby w karetkach pogotowia, gdzie wyeliminowanie czasu poświęcanego na montaż ma szczególne znaczenie. Wynika to zaś z faktu, że kierowca w ogólnie nie musi wychodzić tutaj z kabiny – w momencie gdy pojazd ma problemy z trakcją, wystarczy wcisnąć przycisk i wówczas do kół dosuwa się specjalny krążek z łańcuchami, obracając się i podrzucając łańcuch pod kręcące się opony. To dodaje nam trakcji i pozwala ruszyć na śliskiej nawierzchni.

Starsze urządzenia tego typu miały poważne ograniczenia dotyczące prędkości, działając na przykład do 10 km/h. Łańcuchy, które ma w pracy Andrzej, umożliwiają już jednak osiągnie do 50 km/h, pozwalając tym samym na całkiem sprawną jazdę. Urządzenia nowej generacji pozwalają także na użycie łańcuchów przy cofaniu, obracając wówczas krążkami w przeciwnym kierunku, a ponadto trzeba zaznaczyć, że norweskie przepisy w jak najbardziej uwzględniają istnienie takiego systemu. W prawie można znaleźć następujące stwierdzenie: “W pojazdach silnikowych wyposażonych w łańcuchy automatyczne na kołach napędowych […], gdy pojazd silnikowy ma koła bliźniacze, na osi zastępuje to dwa łańcuchy.” Wadą jest niestety cena, jako że za parę takich urządzeń nawet 10 tys. złotych.

Na poniższym filmie zobaczycie opisywane rozwiązanie w akcji:

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 24 komentarzy

 1. ciekawy napisał(a):

  “W przypadku konwencjonalnych łańcuchów musimy być tam wyposażeni w jeden egzemplarz na każdą oponę osi napędowej. Tymczasem w przypadku systemy automatycznego przepisy przewidują tylko jeden krążek na całe koło bliźniacze.”
  -To jest nie prawdziwe stwierdzenie!!!!!
  Mianowicie na bliżniaki muszą być 4 łańcuchy.
  Przy zastosowaniu tych podrzutek JESZCZE DODATKOWO 2 łańcuchy
  Druga sprawa

  Dwa porządne łańcuchy zakupione np u Johnyskating Kosztuje jakieś 2500zł netto

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Oficjalny poradnik dla kierowców, wydany przez norewski zarząd dróg:
   http://www.vegvesen.no/_attachment/290615/binary/1026407?fast_title=Donna%20Diesel%20Truckers%20guide%20(PL).pdf

   “W pojazdach silnikowych wyposażonych w łańcuchy
   automatyczne na kołach napędowych («on spot» – na
   miejscu), gdy pojazd silnikowy ma koła bliźniacze na osi
   zastępuje to dwa łańcuchy.”

   Czy nie należy tego rozumieć tak, że na bliźniakach nie potrzebujemy wówczas innych łańcuchów?

   • ciekawy napisał(a):

    kolego DWA łańcuchy a nie cztery

    Przeczytaj może cały tekst
    Dokładnie tam pisze ile musi być łańcuchów
    7 cały zestaw lub 5+ dwie podżutki

   • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

    Angielska wersja wydaje się to potwierdzać:

    If the motor vehicle is equipped with automatically operated chains (“on-spot”) for the driving wheels, these will replace two separate chains in those cases where the vehicle has twin wheels mounted on the driving axle.”

    • ciekawy napisał(a):

     eeeeeeeeeeeeehhhhhhhhhhhhhhhhhh
     Nie chce mi się już tłumaczyć
     7 kietów
     z podzutkami 5
     Koniec dyskusji

     • ciekawy napisał(a):

      (…) z podzutkami +5 dodatkowo
      Koło prowadzące prawe
      Oś ciągnąca 4
      dwa na naczepę na krzyż
      jak samochód ma podżutki na napęd musi być jeszcze 2 łańcuchy

     • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

      Zmodyfikowałem tekst, bardzo dziękuję za komentarze. Zaraz zgłoszę się jeszcze do Statens Vegvesen z pytaniem w tej sprawie.

   • ciekawy napisał(a):

    Koła napędowe mają być całe okute w ciężkich warunkach!!!!

    Z resztą
    Ktoś kto ma, miał do czynienia z drogami norweskimi zimą wie że JAK Łańcucha z kolcami nie założysz to takie podżutki 🙂

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Przyszła odpowiedź z Norwegii. Brzmi następująco:

   It is correct that the automatic chains are enough for the whole drive axle, which means it will be used on both sides of the inner wheels of the twin wheels. It is nevertheless recommended to bring two more regular chains for outer wheels, because of the road conditions in Norway.

   Czyli mówiąc krótko: automatyczne łańcuchy wystarczają na całą oś napędową, bez konieczności montowania dwóch kolejnych na zewnętrznych kołach. Są one co prawda zalecane, ale nie są obowiązkowe.

 2. ciekawy napisał(a):

  W pojazdach silnikowych wyposażonych w łańcuchy
  automatyczne na kołach napędowych («on spot» – na
  miejscu), gdy pojazd silnikowy ma koła bliźniacze na osi
  zastępuje to dwa łańcuchy.”

  Tak jak piszesz!!!!!
  Dwa nie cztery ZASTĘPUJA

 3. ciekawy napisał(a):

  Dać numer
  do vegvesen ?
  Statens tzn placówka (coś w wolnym tłumaczeniu)

 4. arturk998 napisał(a):

  Widziałem takie łańcuchy w niejednym aucie straży pożarnej w Polsce, nawet Scanią P 400 z takim systemem jeździłem

 5. Paweł napisał(a):

  Szczerze mówiąc miałem okazję jeździć zarówno na tzw. “Podrzutkach” jak i posypywaczkach i stwierdzam że to drugie w praktyce sprawuje się lepiej :/

 6. Dominik napisał(a):

  Poniżej link do filmu w polskiej wersji językowej:

  https://www.youtube.com/watch?v=f3agwniQPdk

 7. Marcin SE napisał(a):

  Szwedzi produkują jeszcze jeden system wspomagania zimowego tzw “Slirej” https://youtu.be/QApBu8NuBIE zresztą opisany system Onspot również jest produkcji szwedzkiej 🙂 Co do łańcuchów to onspot zastępuje dwa ale tak jak pisał ciekawy – lepiej założyć 4kolce w ciężkich warunkach bo te łańcuszki to tylko wspomagają tyle by z kabiny nie wychodzić! Pozatem jeśli pojedziesz załadowany na tylko zewnętrznych łańcuchach np 50km to można opony “ugotować”. W praktyce na krótkie podjazdy wszyscy zakładają tylko zewnętrzne ale są sytuacje, że policja tworzy konwoje(parę aut) po zamknięciu dróg, jazda po agrafkach góra dół i wtedy wszystkie 7musisz założyć. Filip – fajny artykuł techniczny Pozdrawiam 🙂

 8. Marius napisał(a):

  To prawda Filipie, onspot + 5 łańcuchów. Pozdrowienia

 9. ciekawy napisał(a):

  aż nie chce mi się wierzyć..
  Poślij proszę na email..
  Ja już wiem gdzie się zgłosić o zwrot kasy !!!

 10. Marcin SE napisał(a):

  Norge – Fordon med en bruttovikt som överstiger 3,5 ton måste ha snökedjor i fordonet från den 15 oktober till den 31 mars. Lastbil med släp måste medföra 7 snökedjor (varav 5 för lastbilen/dragfordonet). Onspot ersätter snökedjor på de inre drivhjulen på lastbilen varför endast tre snökedjor behöver finnas i fordonet, om det är utrustat med Onspot. Onspot ersätter kedjekravet på innerhjulen för lastbilar över 3,5 ton……. Nooo też jestem zdziwiony troszkę ale znalazłem na stronie Onspot.com taką informację jw. Co znaczy dokładnie co przysłali Filipowi. Proszę link http://www.onspot.com/sv/kunskap/regler-och-forordningar/internationellt/

 11. TWP napisał(a):

  Straż pożarna w Polsce korzysta z tego systemu, bardzo fajna sprawa, choć cena jest zaporowa póki co.

Odpowiedz