Austriacki parking kolumnowy za 19 mln euro: 112 rajek oraz stacja ładowania

Przy austriackiej autostradzie A8, między granicą z Niemcami a miastem Linz, otwarto nowy, publiczny parking Truck-Stop Hausruck. Jest to inwestycja zrealizowana za kwotę 19 milionów euro, nazywana najnowocześniejszym parkingiem w całej Austrii.

Zacznę od kwestii najważniejszej, czyli ilości miejsc postojowych dla ciężarówek. Tutaj dobra wiadomość jest taka, że nowy parking pomieści w wymalowanych rajkach aż 112 zestawów. Gorzej, że wszystko przybrało układ kolumnowy, bardzo nielubiany przez kierowców, zmniejszający swobodę ruchu i wzbudzający obawy w kwestii bezpieczeństwa. Ciężarówki staną tutaj bowiem jedna za drugą, a system przedzieli im miejsca w oparciu o planowaną datę i godzinę zakończenia pauzy, podawaną na bramie, przed szlabanem.

Jedyne ciężarówki, które nie będą musiały parkować w sposób kolumnowy, to pojazdy o napędzie elektrycznym. Dla nich przewidziano bowiem dziesięć osobnych rajek, wyposażonych w ładowarki. Osiem z nich zapewni przyłącza o mocy 150 kW, a więc przywróci w ciągu godziny nieco ponad 100 kilometrów zasięgu. Za to dwie pozostałe ładowarki mają służyć do krótkich postojów na szybkie ładowanie, z ponad dwukrotnie większą mocą 350 kW. To jedna z największych stacji ładowania dostępnych obecnie w Europie.

Poza pełnymi elektrykami, Austriacy przewidzieli też wyznaczone miejsca dla pojazdów chłodniczych z możliwością podłączenia agregatu do zewnętrznego źródła prądu. Takie pojazdy mają parkować kolumnowo, wraz ze zwykłymi zestawami, ale otrzymają miejsca na obrzeżach placu, gdzie będzie na nie czekało dwanaście przyłączy elektrycznych. Dzięki temu chłodnie mają pracować na samym prądzie, bez uruchamiania w czasie pauzy silników spalinowych.

 

Jeśli chodzi o udogodnienia dla kierowców, Truck-Stop Hausruch przewiduje także prysznice, krany z wodą pitną, zewnętrzną siłownię, automaty z przekąskami, a także stoły z przygotowaniem do podgrzewania jedzenia oraz mycia naczyń. Wokół parkingu zasadzono 30 drzew owocowych, a na dachu budynków zainstalowano sieć 206 paneli fotowoltaicznych. Podkreślam też, że wszystko stanowi publiczną inwestycję austriackiego zarządu dróg, a więc nie jest to płatny parking prywatny.

Filmowa prezentacja parkingu: