OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 16 Sierpień, 2018

Asystent martwego pola, który rozpozna gesty rowerzystów i pieszych – w ciężarówkach już za kilka lat

Inne nowości Continentala na IAA 2018:

Continental zupełnie odmieni wnętrza ciężarówek – parkować będziemy niczym w Euro Truck Simulatorze


Sporo się ostatnio mówi o systemach ostrzegających przed przedmiotami lub osobami ukrytymi w “martwym polu”. W Niemczech pojawiają się nawet pomysły, by wyposażenie tego typu stało się obowiązkowe. Tymczasem firma Continental ma w tym temacie bardzo ciekawe nowości, zamierzając zaprezentować je na wrześniowych targach IAA 2018 w Hanowerze.

W chwili obecnej Continental dysponuje systemem bazującym na radarze. Urządzenie to rozpoznaje dany obiekt, obliczając czy oraz kiedy możemy się z nim zderzyć. Tak działający system jest już montowany seryjnie do ciężarówek, dzięki producentom, którzy kupują go u Continentala. Jak dokładnie działa system tego typu, prezentowałem tutaj.

W najbliższej przyszłości system ten ma zostać udoskonalony. Oprócz radaru, z boku pojazdu ma się pojawić także kamera. Dzięki nim szansa na przeoczenie danego przedmiotu lub osoby będzie znacznie mniejsza. Można więc powiedzieć, że wszystko będzie działało bardziej niezawodnie.

Już za kilka lat Continental ma natomiast uruchomić produkcję systemu zupełnie nowego typu, rozpoznającego nie tylko obiekty, ale też gesty. Ma być to zasługa “sztucznej sieci neuronowej” oraz “techniki obrazowania”. Efektem będzie zaś możliwość określenia ruchu, w którym zmierza dany pieszy lub rowerzysta. System rozpozna pieszego oraz rowerzystę znacznie wcześniej, odróżni go od obiektów innego typu, a także otrzyma funkcję uruchamiania hamulca awaryjnego.

Na tegorocznych targach w Hanowerze pojawi się specjalnie przygotowana ciężarówka. Będzie ona wyposażona zarówno w klasyczny system ostrzegający przed przedmiotami w “martwym polu”, jak i w system potrafiący rozpoznać gesty. Dzięki temu będzie można zobaczyć różnicę między działaniem systemów obu typów. Podkreślam jednak, że system z gestami będzie jedynie prototypem. Zanim przygotuje się go do produkcji, minie kilka lat.

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. Koka napisał(a):

  W standardzie i obowiązkowa to powinna być Klima postojowa☺

 2. Cass napisał(a):

  Czyli jak zwykle. Podobnie jak z czerwonymi butlami gazowymi. Zamiast uswiadamiac spoleczenstwo to robi sie bande zombie chodzaca po ulicach. Dlaczego czerwonych butli nie ma? Bo ktos ma ludzi za idiotow i mysli ze pomyla z gasnica 😉

 3. Ja napisał(a):

  Co do standardu to co niektórym powinni mózg dawać a nie systemy montować tak jak w DAF-ie który widzi przeszkody których nie ma i hamuje bez powodu stwarzając zagrożenie

  • Trakeiro napisał(a):

   Jaki to DAF zły, nie? A może kierownik dafa jest przeciętny? Albo jego serwis? Jak w moim znaki, wiadukty wykrywał jako zagrożenie to pierwsze co zrobiłem to zgłosiłem swojemu sefowi a ten zadzwonił do łodzi. Na drugi dzień byłem w serwisie na kalibracji radaru. Polecam niedoświadczony kierowco.

 4. mg napisał(a):

  już za kilka lat: jedziesz sobie spokojnie. nagle pizd, stajesz w miejscu. zbierasz zęby z kierownicy. wysiadasz z kabiny. podchodzisz spokojnie do chodnika przy przejściu dla pieszych i nokautujesz dwie paniusie, które akurat tam mają konferencję. cudowny pomysł po prostu…

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.