Akcja ściągania mandatów z fotoradarów od kierowców zagranicznych ciężarówek

W nawiązaniu do tekstu:

Dzisiaj: wielka akcja kontrolna na trasie E-30, z udziałem polskiej oraz niemieckiej policji

Zgodnie z zapowiedziami, służby prowadziły wczoraj wzmożone kontrole na relacji wschód-zachód. Wpisało się to w międzynarodową akcję „E-30″ – prowadzoną na europejskiej trasie o tym samym oznaczeniu, a w Polsce obejmującą przede wszystkim autostradę A2.

ITD przygotowało na ten dzień coś szczególnego. W kontrole w okolicach Strykowa zaangażowano funkcjonariuszy głównego inspektoratu, czyli GITD. Dysponowali oni dostępem do fotoradarowej bazy danych, mogąc sprawdzać zaległe mandaty za przekroczenie prędkości. Procedurę tę stosowano w przypadku pozaunijnych kierowców, do których polskie mandaty nie są wysyłane listownie.

Na łącznie 71 kontroli stwierdzono siedem takich sytuacji, odnotowanych w ciągu ostatniego roku. Zagraniczni kierowcy otrzymali więc mandaty przypisane do swoich pojazdów, muszą opłacić je na miejscu zatrzymania.

Komunikat WITD Łódź:

Wspólne działania kontrolne prowadzili inspektorzy z WITD w Łodzi oraz inspektorzy z Delegatury Centralnej GITD na autostradzie A2 przed PPO w Strykowie

Od samego rana na autostradzie A2 w okolicy Strykowa inspektorzy z łódzkiego WITD wspólnie z inspektorami z GITD rozpoczęli wzmożone czynności kontrolne ukierunkowane na wykrywanie nieprawidłowości podczas kontroli zezwoleń międzynarodowych przez kierujących pojazdami ciężarowymi oraz autokarami. Ponadto inspektorzy z delegatury GITD sprawdzali w bazie danych zdjęć z fotoradarów czy w ciągu ostatniego roku kierowcy z za wschodniej granicy nie przekraczali dozwolonej prędkości w naszym kraju. W ramach prowadzonej akcji w dniu 15 października 2019 r. inspektorzy z Łodzi oraz Łowicza przeprowadzili 71 kontroli drogowych, które nie wykazały nieprawidłowości w zakresie zezwoleń.

Natomiast w wyniku równoległej kontroli inspektorów z GITD udało się ujawnić 7 przypadków, gdzie kierujący przekroczyli w ostatnim czasie dozwoloną prędkość i zostali zarejestrowani przez fotoradary. Dzięki wspólnym działaniom wystawiono w sumie 7 mandatów karnych za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Podobne działania będą kontynuowane w przyszłości w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach.