GDDKiA rozstawi rampy i „urządzenia zautomatyzowane” do usuwania lodu z naczep

Przy polskich drogach stanie sprzęt do usuwania lodu z ciężarówek. Za jego rozstawienie będzie odpowiadało państwo, a konkretnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA rozpoczyna projekt doposażania Miejsc Obsługi Podróżnych, czyli popularnych MOP-ów. Stanie na nich między innymi sprzęt  do odśnieżania i usuwania lodu, w tym zarówno zwykłe rampy, jak i „urządzenia zautomatyzowane”. Niewykluczone więc, że zobaczymy w Polsce takie wynalazki, jak na powyższym filmie. Pochodzi on z artykułu Norweski sprzęt do usuwania lodu z naczep – połączenie pługu i gilotyny wchodzi na rynek.

Gdzie i kiedy pojawią się te rampy lub urządzenia? Trwają już pierwsze pilotażowe przetargi, GDDKiA mówi o 12 miesiącach na realizację, a przy okazji wymienia się grupę konkretnych miejsc. Są to MOP-y Mszana Południe, Woźniki Wschód i Woźniki Zachód przy autostradzie A1, Racula Zachód przy trasie S3, Kołaki oraz Kossaki przy trasie S8, a także o parkingi w Biernatkach przy drodze krajowej nr 8.

Jeśli zaś chodzi o plany długofalowe, to GDDKiA ma prowadzić regularne analizy potrzeb w zakresie takiego zimowego wyposażenia. Będą one przeprowadzane przy każdym nowo planowanym parkingu, a w razie potrzeb przeprowadzi się je na parkingach już istniejących.

Przykładowa, słoweńska rampa do odśnieżania: