31 mandatów za wyprzedzanie ciężarówkami na zakazie – dron znowu latał nad A2

Kilkudziesięciu kierowców rozpoczyna nowy tydzień pracy w nowej sytuacji. Na ich koncie znajduje się ponad połowa dopuszczalnej ilości punktów karnych, po tym jak czwartkowy przejazd autostradą A2 skończył się spotkaniem z policyjnym dronem.

Ten dron należał do łódzkiej drogówki, która po raz kolejny wzięła pod lupę autostradę A2 między Łodzią a Wiskitkami. Oko kamery skupiało się głównie na samochodach ciężarowych, podlegających na omawianym odcinku zakazowi wyprzedzania.

Wystarczyło kilka godzin akcji, by nagrać 71 wykroczeń. Autor każdego z nich został zatrzymany przez naziemny patrol i otrzymał mandat z nowego taryfikatora. W 31 przypadkach były to kary za wyprzedzanie ciężarówką na zakazie, wynoszące obecnie 1000 złotych i aż 15 punktów karnych. Ewentualnie, jeśli ktoś popełnił takie wykroczenie po raz drugi w ostatnim czasie, mandat pomnożono mu przez dwa, do 2000 złotych.

Gdy ciężarówki były już ściągane z autostrady, policja dokonywała też dodatkowych, stacjonarnych kontroli. Stąd też dodatkowe kary, jak na przykład 5 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych za niewłaściwy stan techniczny. Co natomiast z pozostałymi 40 wykroczeniami nagranymi przez drona? Tutaj nie podano żadnych szczegółów.

Dla wyjaśnienia dodam, że organizacją całej akcji znowu zajęli się policjanci z grupy „Speed” (ang. „Prędkość). Jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem miało być łapanie najszybszych kierowców na drodze, dysponując w tym celu najmocniejszymi radiowozami we flocie. W łódzkiej policji tak się jednak przyjęło, że grupa „Speed” regularnie „goni” ciężarówki.

Pełen komunikat KWP Łódź:

Policjanci z grupy SPEED, kontrolowali przestrzeganie przepisów przez kierujących podróżujących autostradą A-2. Niestety nadal wśród użytkowników autostrad czy dróg ekspresowych, są tacy u których pośpiech bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Mundurowi, aby skutecznie eliminować z ruchu piratów drogowych i chronić przed nimi innych podróżujących przeprowadzili działania z ziemi i z powietrza.

20 października 2022 roku policjanci z grupy SPEED wsparci z powietrza policyjnym dronem  przeprowadzili działania na Autostradzie A2. Mundurowi pod lupę wzięli przede wszystkim zachowania kierujących samochodami ciężarowymi. Pod czujne oko policjantów trafili również ci kierujący, którzy przekraczali dozwoloną prędkość. Kilku godzin potrzebowali policjanci aby ujawnić ponad 70 wykroczeń, w tym 31 związanych z niestosowaniem kierujących do znaku B-26 tj. zakazu wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe. Zaskoczeniem dla wielu był fakt, że pomimo iż nie widzieli radiowozu, ich wyczyny na drodze, zostały zarejestrowane przez kamery unoszącego się nad autostradą  drona.  Policjanci podkreślają, że kierujący powinni wiedzieć iż w żadnej sytuacji nie warto łamać przepisów kodeksu drogowego. W sumie  tego dnia na autostradzie mundurowi ujawnili 71 wykroczeń, wynik 3 kontroli znajdzie swój finał w sądzie. Ponadto z uwagi na  stan techniczny pojazdu, w 5 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne.

Policjanci przypominają!

Przekraczanie prędkości i niestosowanie do zakazu wyprzedzania to jedne z wielu wykroczeń ujętych w katalogu recydywy w ruchu drogowym.

W przypadku gdy kierujący samochodem ciężarowym wyprzedza w miejscu zabronionym dla typu pojazdu którym się porusza, musi się liczyć z nałożeniem mandatu karnego w wysokości 1000 zł i 15 punktów karnych. W przypadku popełnienia ponownie tego samego wykroczenia mandat karny wzrośnie do 2000 zł i do konta kierowcy zostanie dopisanych kolejnych 15 punktów karnych. W takim przypadku kierowca ten zostanie skierowany na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.