26,2-metrowy zestaw z trzema punktami łamania, bez karty w tacho i bez oświetlenia

Fot. Verkeerspolitie ZWB

Około 25-metrowe ciężarówki bardzo rzadko pojawiają się w zachodnich komunikatach kontrolnych. Być może dlatego, że ich praca podlega pod szereg dodatkowych ograniczeń i musi być w związku z tym starannie zaplanowana. Zestaw z powyższego zdjęcia stanowił jednak absolutny wyjątek, od strony formalnej nic się w nim nie zgadzało, a nieprawidłowości techniczne było widać już na pierwszy rzut oka. Dlatego policja bardzo szybko się nim zainteresowała.

Volvo FH zostało zatrzymane w minioną niedzielę, pod miejscowością Ulvenhout na południu Holandii. Ciągnik tworzył wówczas zestaw z naczepą i przyczepą, więc mógł przypominać konfiguracje o długości 25,25 metra, w pełni legalne na holenderskich drogach. Problem jednak w tym, że ciężarówka okazała się jeszcze dłuższa, licząc 26,2 metra. To natomiast wynikało z zastosowania niewłaściwej przyczepy, nieprzystosowanej do tego typu zestawu.

Ten niewłaściwy układ przyczepy odnosił się nie tylko do długości, ale też do układu podwozia. Holenderskie przepisy pozwalają bowiem podpinać do naczep tylko przyczepy centralnoosiowe, by ograniczyć w ten sposób ilość punktów łamania zestawu. Tymczasem tutaj zastosowano klasyczną przyczepę na obrotnicy, łamiąc tym samym zestaw w niedopuszczalnym, trzecim miejscu. Poza tym ciężarówka była też częściowo nieoświetlona, przez problem występujący w połączeniu elektrycznym.

Jak łatwo było się w tej sytuacji domyślać, przewoźnik nie posiadał oficjalnego zezwolenia na dłuższy i cięższy zestaw, wymaganego od takich pojazdów w Holandii. Z punktu widzenia lokalnego prawa ciężarówka nie mogła więc liczyć nawet wspomnianego 25,25 metra. Dalsze problemy formalne dotyczyły też czasu pracy kierowcy, którego zasady zostały po prostu zignorowane. Kierujący nie zalogował bowiem w tachografie karty, a momencie zatrzymania prowadził od 6 godzin i 51 minut bez żadnej przerwy.

Cała lista nieprawidłowości była tak długa, że policjanci nie podali tutaj jednej kary. Pojawiła się jedynie informacja, że wszczęto kilka różnych postępowań. Gdy jednak zajrzymy do holenderskiego taryfikatora, znajdziemy kilka kwot mogących znaleźć tutaj zastosowanie. To na przykład 1500 euro za przekroczenie dopuszczalnej długości pojazdu o więcej niż metr, czy 1100 euro za prowadzenie bez zalogowanej karty.