Niestety na dwa dni musiałem wyjechać i mam teraz ograniczony dostęp do internetu. Żeby jednak nie zostawiać Was na ten czwartkowy wieczór zupełnie z niczym, jeszcze przed porannym wejściem do samolotu zdołałem załatwić coś naprawdę specjalnego – poniżej znajdziecie bardzo obszerną galerię zdjęć zrobionych przez okazji ubiegłotygodniowej blokady portu w Calais. Wszystkie te fotografie wykonał na autostradzie M20 przemiły Brytyjczyk Ben Harrison, którego niesamowitą historię mieliście okazję już poznać w artykule Ciężarówki z Bliskiego Wschodu, byłego ZSRR i Europy Wschodniej na unikalnych zdjęciach Bena Harrisona. Ben jest również autorem komentarzy do zdjęć, które przetłumaczyłem dla Was na język polski. No to bierzmy się za oglądanie!
1. Znak na trasie M25 obok Londynu – ostrzeżenie informujące wszystkich o zamknięciu portu w Calais.
2. Ci kierowcy zaparkowali na poboczu i zrezygnowali z podjeżdżania w kolejce, gdyż skończył im się czas pracy. Postanowili się przespać, a następnie dołączyć do oczekujących.
3. 6:00 o poranku. Wówczas wszystkie ciężarówki stały na pasach prowadzących do Dover. Lewy pas prowadził do Eurotunnelu, prawy do portu.
4. 6:00 o poranku. M20 w kierunku Dover wypełniło się ciężarówkami, więc policja postanowiła zamknąć także przeciwległą jezdnię, tworząc więcej miejsca dla oczekujących ciężarówek. Coś takiego wydarzyło się po raz pierwszy w historii. Dotychczas do ustawienia kolejki wystarczały dwa pasy, teraz potrzebne były aż cztery, natomiast łączna liczba ciężarówek sięgnęła 4 tysięcy, będąc najwyższą od 20 lat.
5. Kolejka rosła bardzo szybko! Policja pilnowała, żeby ciężarówki stały blisko siebie, oszczędzając miejsce na autostradzie.
6. Wszyscy kierowcy po prostu swobodnie chodzili po M20.
7. Niektórzy kierowcy zawarli przy okazji operacji „Stack” nowe znajomości.
8. Kierowca myjący się o poranku. W promieniu całych mil nie było ani jednej łazienki.
9. Operacja „Stack” na M20 objęła ogromną ilość ciężarówek z Waberer’s. Bezsprzecznie było ich ponad 200 egzemplarzy.
10. 40-kilometrowa kolejka, i to przez całe pięć dni!
11. Ujęcie z największą ilością ciężarówek.
12. Ten miał chyba dosyć i wyjechał z kolejki.
13. W busie z Polski rozładowała się bateria, więc kolega podjechał pomóc z kablami.
14. Ten kierowca dysponował w korku własnym rowerem.
15. Machający do mnie pogodny kierowca z Turcji. Tureccy kierowcy przywykli do stania w długich kolejkach, więc nie było to dla nich nic nadzwyczajnego. Zdobyli doświadczenie chociażbu na granicach z Bułgarią.
16. Rumuński kierowca wykorzystał postój w korku do wymienienia przednich żarówek.
17. Policyjny punkt kontrolny w ramach operacji „Stack”. Funkcjonariusze czekali na sygnał z Dover lub Eurotunnelu o wolnych miejscach dla ciężarówek. Każdorazowo przepuszczano od 50 do 100 pojazdów.
18. Pracownik rozdawał kierowcom specjalne kartki, które miały zapobiec wślizgiwaniu się do portu ciężarówek, które w jakiś sposób ominęły kolejkę na M20. Jeśli ktoś przyjechał do portu bez takiej kartki, był zawracany na koniec 40-kilometrowej kolejki.
19. Te ciężarówki policja puściła w kierunku Eurotunnelu i Dover. Kierowcy pędzili przed siebie, ale za około 10-15 kilometrów czekała na nich kolejna kolejka.
20. Przejechanie 5 kilometrów już do samej przeprawy zajęło im od 2 do 6 godzin.
21. Kontrola oleju?
22. Policja i Straż Przybrzeżna rozdawały kierowcom wodę i przekąski. W ciągu 5 dni rozdano ponad 13 tys. butelek!
23. Przyjazd samochodów z butelkami i przekąskami.
24. Nadszedł czas na kawę.
25. Tutaj już prawie nie ma ciężarówek.
26. Godzina 16:30 – zator się skończył? Nie, to kolejne pojazdy dojeżdżały dopiero do blokady na M20.